#Ustrój

strzałki Przewiń w dół, aby zobaczyć resztę kandydatów strzałki
 • strzałki Przewiń w dół, aby zobaczyć kolejnego kandydata strzałki
  • Druga tura wyborów
   Polska to dobro wspólne i trzeba zawsze myśleć o naszej wspólnocie. Jeżeli to pomoże przegonić PiS, Kaczyńskiego, Morawieckiego i Dudę, z wielką przyjemnością będę wspierał każdego prodemokratycznego kandydata czy kandydatkę.
  • Małżeństwa homoseksualne i adopcja dzieci
   (...) chciałbym, żeby politycy w końcu byli w polityce dla zmiany, dlatego żeby ludziom żyło się po prostu lepiej. Potrzebujemy więcej empatii od polityków (...) ta niesprawiedliwość, która dotyka wielu dzisiaj ludzi, jest naszą wspólną niesprawiedliwością i prezydent powinien to zauważać i roziwązywać te problemy.
  • Małżeństwa homoseksualne i adopcja dzieci
   (...) To są wybory na prezydenta Rzeczpospolitej Polskiej, który jest strażnikiem Konstytucji. Umówiliśmy się w tej Konstytucji, że wszyscy ludzie mają równe prawa i prezydent nie może za każdym razem, kiedy ma trudne pytanie, odwracać głowę i udawać, że skieruje ustawę gdzieś tam do Trybunału Konstytucyjnego (przecież wiemy, że on nie funkcjonuje), czy zrobi referendum. Nie organizuje się referendum w sprawie praw człowieka. (...) po prostu w naszej kulturze prawnej tak się nie dzieje (...)
  • Małżeństwa homoseksualne i adopcja dzieci
   (...) Umówilismy się w Konstytucji, że wszyscy ludzie są równi, że nikt nie powinien mieć większych lub mniejszych praw. Po prostu wprowadźmy w końcu takie same prawa jak mają Europejki i Europejczycy w większości europejskich krajów. Jak równość, to równość.
  • Małżeństwa jednopłciowe
   W polityce trzeba mieć czasami odwagę, żeby powiedzieć coś, co może nie jest popularne, ale sprawia, że ludziom żyje się po prostu szczęśliwiej i lepiej. Kiedy byłem w sejmie, głosowałem przeciwko podwyższeniu wieku emerytalnego, ale w tej drugiej sprawie uważam, że jak równość, to równość. Bo na to, jeżeli chcecie być strażnikami konstytucji, umówiliśmy się właśnie w tej konstytucji. Na równość.
  • Obrona Konstytucji
   Kiedy bronimy Konstytucji, to powinniśmy jej bronić od pierwszego do ostatniego artykułu. I moim obowiązkiem, jako prezydenta, będzie realizacja tej Konstytucji, ale nie tylko w kwestii praworządności, tak jak dzisiaj opozycja głośna krzyczy, ale we wszystkich kwestiach – klimatu, mieszkań, ochrony zdrowia, edukacji.
  • Państwo-kościół
   Zadbam, żeby wolność religijna była zachowana i każdy Kościół był pod ochroną prawną RP.
  • Państwo-kościół
   Kościół nie powinien być finansowany przez Państwo, dokonałbym korekty istniejących rozwiązan [konkordatu], kościól powienien płacic podatki, obecnie płaci ryczałtowe 200 pln, a warsztat samochodowy płaci znacznie wiecej.
  • Państwo-kościół
   Ja nie jestem od uleczania Kościoła. Ja jestem od zajmowania się Polską.
  • Państwo-kościół
   Będę prezydentem, który przypilnuje rozdziału państwa od Kościoła, będzie stał na straży konstytucji, w której umówiliśmy się na świeckie państwo.
  • Prawa zwierząt w Konstytucji
   Wpisanie praw zwierząt do Konstytucji. Zwierzęta są naszymi najlepszymi przyjaciółmi. Mają uczucia, jak My, ale nie mają głosu, dlatego ktoś musi w końcu powiedzieć za nich: Stop łamaniu praw zwierząt!
  • Praworządność
   Nie będę wiernym sługą swego pana, który będzie podpisywał wszystko tym długopisem. Będę podpisywał tylko te ustawy, które służyć będą Konstytucji i Polkom i Polakom.
  • Sądy
   (...) Dzisiaj zwykły Kowalski, zwykły Polak, Polka mogą mieć poczucie, że to państwo jest silne wobec zwykłego człowieka, kiedy za kradzież batonika odpowiada się przed sądem, ale słabe wobec polityków. Tak dalej być nie może. Państwo musi tak skonstruować ten system, żeby ludzie rozumieli stanowione prawo, żeby wyroki były zrozumiałe dla zwykłego człowieka, żeby sąd był blisko człowieka, żeby każdy człowiek miał dostęp do sprawiedliwości. Tak dzisiaj nie jest. (...)
  • Sądy
   [czy działania PiS doprowadzą do Polexitu - przyp. MPW] Już doprowadzają. Dzisiaj sędziowie w wielu krajach unijnych mają wątpliwości co do niezawisłości sędziów, niezależności sędziów. Będzie powoli tak, że wiele spraw będzie negowanych w sądach unijnych. A my przecież jesteśmy częścią ekosystemu sądowego całej UE.
  • Sądy
   Reforma wymiaru sprawiedliwości jest nieudana. Uważam, że dziś należy usprawnić sądownictwo, tak żeby każdy obywatel miał poczucie sprawiedliwości.
  • Sądy
   Dziś człowiek, który kradnie wafelka, ponosi tego konsekwencje, a politycy, którzy naruszają Konstytucję, nie publikują wyroków, są bezkarni. Nie działa Trybunał Konstytucyjny, nie działa Trybunał Stanu, mamy chaos sądownictwa.
  • Sądy
   PiS doprowadził do tego że każdy z nas może mieć wątpliwości co do niezawisłości sędziów.
  • Sądy
   Uważam, że dzisiaj trzeba przede wszystkim usprawnić wymiar sądownictwa, tak żeby obywatel, zwykły obywatel miał poczucie sprawiedliwości, że jak idę do sądu, to ten sąd jest dobrze zorganizowany, a do tej pory było tak, że niestety małe sądy próbowano zamykać, ja pierwszy protestowałem.
  • Sądy
   Przywrócę niezależność instytucjom państwa prawa. Potrzebny jest projekt usprawnienia polskich sądów. (...) Musimy pamiętać, że sądy zostały stworzone dla nas, dla zwykłego człowieka. A dziś służą politykom, a nie zwykłemu człowiekowi. Musimy odpolitycznić wymiar sprawiedliwości, ale też przyspieszyć rozpatrywanie spraw, umożliwić załatwienie wielu z nich przez internet.
  • Trójpodział władzy
   Nie mamy trójpodziału władzy, nie mamy państwa, które budowalismy przez 30 lat na zasadach demokratycznych, mamy państwo powoli autorytarne.
  • Trybunał Stanu
   Jeden z polityków PiSu powiedział ostatnio, że "albo będziemy rządzić, albo będziemy siedzieć", więc ja mam jasną odpowiedź dla was: będziecie siedzieć. Nie załatwiła tego Platforma Obywatelska z PSLem, kiedy rządzili i była taka szansa, żeby postawić i Kaczyńskiego i Ziobrę przed Trybunałem Stanu i tego nie zrobili. (...)
  • Trybunał Stanu
   W przyszłości zrobiłbym pewnie wszytko, żeby postawić ją [Beatę Szydło – przyp. MPW] przed Trybunałem Stanu, podobnie jak Andrzeja Dudę, bo na to zasługują. Nie opublikowała wyroków i za to powinna stanąć przed Trybunałem Stanu, a Andrzej Duda za permanentne łamanie Konstytucji.
  • Wybory w maju
   Chyba wszyscy zgadzamy się co do tego, że te wybory w maju nie powinny się odbyć, bo Polki i Polacy zajęci są troską o swoje bezpieczeństwo finansowe i zdrowotne. Razem przez te lata spotykaliśmy się na protestach pod sądami, protestach przeciwko niszczeniu Puszczy Białowieskiej, przeciwko łamaniu Konstytucji. Dzisiaj mamy różne zdanie na temat tego, czy iść głosować, czy nie iść głosować. Rozumiem zarówno jedne jak i drugie argumenty i apeluję, abyśmy nie dzielili ludzi na tych, którzy w tej sprawie są przyzwoici i nieprzyzwoici, bo wszyscy kochamy Konstytucję i wszyscy kochamy demokrację. (...) Wybraliśmy różne drogi - powinniśmy je szanować.
  • Wybory w maju
   (...) musimy stworzyć obywatelski szeroki ruch kontroli wyborów. Musimy zagłosować po to także, żeby mieć później możliwość zaskarżenia tych wyborów. Jestem członkiem Parlamentu Europejskiego i wierzę też, że sądy europejskie, Europejski Trybunał Sprawiedliwości jest także tym sądem, w którym możemy szukać sprawiedliwości. Musimy tym bardziej być solidarni właśnie z Europą, żeby dzisiaj w tej solidarności obronić Polskę przed Kaczyńskim i Dudą.
  • Wybory w maju
   (...) Jest część kandydatów, ja do nich należę, którzy uznali, że nie schodzą z pola bitwy, że zamierzają nadal walczyć, że nie jest im wszystko jedno. I wszyscy, którzy tutaj siedzimy [debata Newsweeka - przyp. MPW] zgadzamy się co do tego, że trzeba bronić ojczyzny, że trzeba bronić demokracji. (...)
  • Związki partnerskie
   Trzeba cywilizacyjnie dorównywać do tych, którzy już to zrobili. Związki partnerskie są w większości krajów Unii Europejskiej. Polkom i Polakom już dzisiaj w zdecydowanej większości to nie przeszkadza. Trzeba to po prostu, po ludzku, raz na zawsze uregulować.
  • Związki partnerskie
   Jest tylko jeden kandydat wśród kandydatów na prezydenta, co do którego mamy stuprocentową pewność, że podpisze ustawę o związkach partnerskich i nie jest to prezydent Duda.
 • strzałki Przewiń w dół, aby zobaczyć kolejnego kandydata strzałki
  • Instytucje kontrolne
   Należy zagwarantować mechanizm głosowania nad wyborem prezesów Najwyższej Izby Kontroli oraz Centralnego Biura Antykorupcyjnego, w którym mogliby wziąć udział tylko ci posłowie, którzy nie zagłosowali za wotum zaufania dla rządu.
  • Komisje śledcze
   Uprawnienia komisji śledczych powinny zostać wzmocnione, a ich przewodniczenie z zasady powinno należeć do opozycji. Opozycja powinna mieć większy wpływ niż obecnie na program debat w Sejmie.
  • Konstruktywne rozwiązania Konfederacji dla sądownictwa
   Elektroniczny obieg dokumentacji w sądach, skrócenie instrukcji kancelaryjnych, wykorzystanie nowoczesnych technik zarządzania, sprawdzenie, dlaczego sprawy idą tak wolno.
  • Kontrola władzy wykonawczej
   Obok silnej władzy premiera należy stworzyć szereg instrumentów, które umocnią pozycję posłów i senatorów w kontrolowaniu tej władzy. Trzeba wprowadzić konstytucyjną i karną odpowiedzialność członków rządu i najwyższych urzędników państwowych za umyślne wprowadzenie w błąd parlamentu podczas obrad plenarnych lub obrad komisji.
  • Ława przysięgłych w Izbie Dyscyplinarnej SN
   Jakimś wyjściem z sytuacji jest wprowadzenie czynnika społecznego. Np. wprowadzenie do izby dyscyplinarnej ław przysięgłych, złożonych ze zwykłych obywateli, mogłoby być jakimś kompromisem.
  • Małżeństwa homoseksualne i adopcja dzieci
   (...) należy powstrzymać próbę indoktrynacji polskiego społeczeństwa w duchu tego tzw. postępu, bo on z postępem realnym nie ma nic wspólnego, a ta presja przychodzi do nas z Unii Europejskiej, z organizacji międzynarodowych i z międzynarodowych przywatnych korporacji, które wdrażają wewnętrznie takie strategie promowania poglądów lewicowych na te kwestie, którym później pracownicy są poddawani. Często stają przed trudnymi wyborami, czy mówić w pewnych kwestiach zgodnie ze swoim sumieniem, czy sobie założyć knebel. Musimy mieć w Polsce w tych kwestiach wolność słowa.
  • Małżeństwa homoseksualne i adopcja dzieci
   (...) Przedstawiciele różnego rodzaju mniejszości zasługują na ochronę przed przemocą. Natomiast zupełnie czym innym jest ochrona przed przemocą i gwarantowanie normalnych praw obywatelskich jednakowych dla wszystkich a zupełnie czym innym jest wyróżnianie jakichś grup, np. mniejszości homoseksualnej i uprzywilejowanie jej poprzez jakieś specjalne przepisy prawne. Owczywiście zawetowałbym wszelkie tego rodzaju przepisy (...)
  • Małżeństwa homoseksualne i adopcja dzieci
   W odróżnieniu od mojego przedmówcy [Roberta Biedronia - przyp. MPW] uważam, że państwa zachodnie poszły zdecydowanie złą drogą, a Polska jest właśnie na właściwych torach i jeżeli chodzi o stan prawny i jeżeli chodzi o swoją własną kulturę. (...)
  • Pakiet antykryzysowy
   Krzysztof Bosak apeluje do rządu o wprowadzenie pakietu antykryzysowego dla polskiej gospodarki na czas epidemii 1. Zwolnienie osób prowadzących działalność gospodarczą ze składek ZUS płaconych za siebie 2.Odroczenie o rok terminu zapłaty składek ZUS i podatku PIT od wynagrodzeń 3. Wsparcie finansowe dla osób, które utraciły wynagrodzenia z tytułu umów cywilnoprawnych 4. Natychmiastowe zwroty VAT i uwolnienie środków zamrożonych na rachunkach split payment 5. Częściowe rekompensaty wynagrodzeń wypłacanych przez przedsiębiorstwa, których działalność została wstrzymana nakazami rządu. 6. Odroczenie terminów na składanie deklaracji podatkowych i wszelkie inne obowiązki administracyjne 7. Ustawowe zawieszenie spłat kredytów i leasingów dla przedsiębiorstw 8. Nieoprocentowane kredyty obrotowe z BGK dla firm tracących płynność
  • Prace legislacyjne
   Spotkania Sejmu z premierem i odpowiednich komisji z ministrami w formie sesji pytań i odpowiedzi powinny być regularne i obowiązkowe. Rozsądne tempo prac legislacyjnych i niezbędny zakres konsultacji społecznych powinny zostać zagwarantowane w ustawach organicznych.
  • Reforma sądownictwa
   Jako Prezydent będę patronował wypracowaniu ponad podziałami reformy sądownictwa, która zlikwiduje patologie systemu, przyspieszy postępowania sądowe i przywróci autorytet głównym instytucjom sądowym.
  • Rozdział państwa od Kościoła
   Ja od rozdziału państwa od Kościoła wolałbym rozdział lewicy od państwa, ponieważ w instytucjach państwa lewica jest doskonale osadzona, zupełnie niewspółmiernie do poglądów Polaków, które są znacznie bardziej konserwatywne względem poglądów urzędniczych czy politycznych elit. (...)
  • Rozdział państwa od Kościoła
   (...) Jeżeli chodzi o kwestie samych regulacji konstytucyjnych mój przedmówca, Robert Biedroń, oczywiście jest w błędzie. W Konstytucji jest zasada bezstronności państwa a nie rozdziału państwa czy, jak czasem lewica jest przekonana błędnie, świeckości państwa. Bezstronność państwa oznacza, że ci rodzice, którzy chcą wychowywać swoje dzieci po katolicku, powinni mieć to umożliwione, a ci, którzy nie chcą, nie powinni być to tego przymuszani i to jest zgodne z normalnym konserwatywnym myśleniem, gdzie każdy ma autonomię. (...)
  • Sądy
   Należy także przywrócić dwie dobre instytucje: sędziego śledczego - kontrolującego postępowania prokuratorskie, a także sędziów przysięgłych - aby poważne sprawy (np. o zbrodnie) były rozpoznawane z udziałem ław przysięgłych. W innych sprawach powinni współorzekać prawdziwie niezależni ławnicy, a w sprawach drobnych - sędziowie pokoju.
  • Sądy
   Wprowadzenie instytucji wybieralnych sędziów pokoju orzekających w drobnych sprawach życia codziennego i o wykroczenia rozładowałoby przeciążone sądy. Powołanie sędziów pokoju powinno być kadencyjne, dokonywane przy okazji wyborów samorządowych oraz przy zastosowaniu wymogu wykształcenia prawniczego.
  • Sądy
   Musi obowiązywać zasada, że aby móc zostać sędzią zawodowym należy wcześniej praktykować co najmniej 10 lat jako sędzia pokoju, adwokat, radca prawny, notariusz lub prokurator.
  • Trybunał Sprawiedliwości UE
   Nasze państwo nie może się zgodzić na to, żeby tzw. Trybunał Sprawiedliwości UE uchylał dowolne reformy polskiego rządu swoją arbitralną decyzją.
  • Trybunał Stanu
   (...) jeżeli chodzi o rozliczenia wzajemne, (...) mamy do czynienia z czymś, co bym nazwał populizmem prawnym czy konstytucyjnym. Politycy uwielbiają prześcigać się w takich mrożących krew w żyłach zapowiedziach, jak to się będą wzajemnie wsadzać do więzień, skazywać przed Trybunałem Stanu. Dobrze wiemy, że nic takiego nie nastąpi. Nie ma narzędzi prawnych, które by na to pozwoliły. Nigdy to się nie stało. Tak jak PiS nie rozliczył żadnych afer Platformy, tak samo Platforma czy PSL nie rozliczy nadużyć, którch obecnie dopuszcza się PiS. Jedyne, co możemy zrobić, to realną reformę konstytucyjną, którą zaproponowałem w tych 27 tezach konstytucyjnych [w publikacji "Nowy Porządek" - przyp. MPW].
  • Tymczasowi prokuratorzy specjalni
   Należy powołać instytucję tymczasowych prokuratorów specjalnych, którzy dzięki gwarancjom niezawisłości będą mogli efektywnie prowadzić śledztwa w sprawach politycznych.
  • Wybory w maju
   (...) rolą kandydata opozycji jest mobilizować zwolenników swoich sił opozycyjnych do aktywniości, dawać wiarę w sukces, dawać poczucie dobrej reprezentacji. I ja to staram się zrobić.
  • Wybory w maju
   Zdecydowanie nie zgadzam się z tymi sugestiami, żeby bojkotować wybory (...). Rolą władzy jest prawidłowo zorganizować wybory. Władza nie może próbować podzielić się odpowiedzialnością za ten proces z kandydatami opozycji. W szczególności w sytuacji, gdy my podejmowaliśmy ten temat na konsultacjach z panem premierem, na które nas zapraszał czy na Radzie Bezpieczeństwa Narodowego, w której uczestniczył przedstawiciel Konfederacji, to władza uciekała od tej rozmowy. (...)
  • Wybory w maju
   (...) W tej chwili władza ponosi sto procent odpowiedzialności za dobre zorganizowanie wyborów i my nie możemy, czy to bojkotem, czy to jakimiś innymi zachowaniami, wyręczać przedstawicieli władzy z poniesienia ciężaru odpowiedzialności. Niezależnie czy wszystko pójdzie bardzo dobrze, czy pójdzie źle. (...)
  • Zmiany konstytucji
   Kadencja prezydenta powinna zostać wydłużona do 7 lat bez możliwości ubiegania się o reelekcję. (...) Prezydent po złożeniu urzędu powinien zostawać na kolejne 7 lat marszałkiem Senatu, następnie zaś dożywotnim senatorem.
  • Zmiany w konstytucji
   Należy stworzyć jeden, silny i stabilny ośrodek władzy wykonawczej na czele z premierem, który skupi w swoich rękach pełnię władzy wykonawczej. (...) Elementem stabilizacji władzy wykonawczej powinno być założenie, że premier ponosi całkowitą odpowiedzialność polityczną za działalność Rady Ministrów, w związku z czym powinien dysponować pełną swobodą powoływania i odwoływania ministrów, jak również określania ich liczby i kompetencji. Sejm nie mógłby głosować nad wotum nieufności wobec poszczególnych ministrów, a jedynie wobec całego rządu. W celu zabezpieczenia stabilności ewentualnego rządu mniejszościowego, premier powinien zostać także wyposażony w możliwość zgłaszania weta wobec ustaw parlamentu.
  • Zmiany w konstytucji
   Należy przekształcić Senat w prawdziwą izbę refleksji, w skład której wchodziliby przedstawiciele samorządów oraz przedstawiciele związków przedsiębiorców, pracodawców, związków zawodowych oraz innych organizacji społecznych. Dożywotnio zasiadaliby w nim również byli prezydenci. (…) Nowy Senat uzyskałby szczególne uprawnienia w obszarach takich jak komisje śledcze czy odwoływanie ze stanowisk najwyższych urzędników państwowych. Jego zgoda byłaby również istotna w przypadku uchwalania ustaw organicznych.
  • Zmiany w konstytucji
   Do katalogu źródeł prawa należy wprowadzić ustawy organiczne - akty prawne pośrednie między konstytucją a zwykłą ustawą. Ich uchwalenie bądź zmiana przez Sejm wymagałyby większości kwalifikowanej. Ustawy organiczne powinny w sposób szczegółowy regulować istotne obszary życia politycznego. Taka konstrukcja uniemożliwi niewielkiej większości sejmowej przeprowadzenie zamachu na ustrój państwowy.
 • strzałki Przewiń w dół, aby zobaczyć kolejnego kandydata strzałki
  • Małżeństwa jednopłciowe
   Nie, ustawy która wprowadza w Polsce małżeństwa jednopłciowe absolutnie nigdy podpiszę, podobnie jak nigdy nie zgodzę się na, broń Boże, adopcję dzieci przez pary jednopłciowe. Jest to absolutnie wykluczone. Polska konstytucja absolutnie na to nie pozwala.
  • Małżeństwo w Konstytucji
   Małżeństwo to związek jednej kobiety i jednego mężczyzny, kobiety i mężczyzny po prostu, krótko mówiąc. Tak jest napisane w naszej Konstytucji i taką właśnie rodzinę przede wszystkim powinno wspierać polskie państwo. Instytucja małżeństwa z założenia ma stabilizować związek kobiety i mężczyzny, po to właśnie, aby mogły się w tym związku spokojnie wychowywać dzieci. Ja tutaj nie dopuszczam możliwości jakiejkolwiek zmiany, absolutnie.
  • NATO i UE w Konstytucji
   Naszym wielkim zadaniem jest przede wszystkim budowanie silnego państwa. Mamy konstytucję. Trzeba dyskutować nad jej zmianami, bo warto dyskutować. Nad tym, czy powinniśmy wprowadzić zapisy w konstytucji o Unii Europejskiej. Czy powinniśmy w konstytucji zagwarantować obecność w tym wielkim sojuszu? Tak. Czy powinniśmy zagwarantować obecność w NATO? Tak.
  • Sądy
   Sprawa jest absolutnie polityczna. Bardzo prosto jest to stwierdzić, kiedy spojrzy się na Traktaty Europejskie, w których jest bardzo wyraźnie napisane, że sprawy związane z ustrojem wymiaru sprawiedliwości są sprawami wewnętrznymi każdego państwa członkowskiego, w związku z czym nie są objęte prawem Unii Europejskiej i Unia ich nie reguluje.
  • Sądy
   Były inne sytuacje, kiedy były niepokoje społeczne. Jak choćby na początku reformy sądownictwa, Sądu Najwyższego i Krajowej Rady Sądownictwa. Kiedy faktycznie nie wszystkie zapisy ustawy były dobre. I ludzie protestowali. I to były duże protesty. I wtedy również wysłuchałem tego głosu, chociaż powiedziałem, że reforma jest potrzebna, bo państwo tak mówiliście, a ja się do tej reformy zobowiązałem. I reforma jest realizowana. Mimo wszystkich trudności wierzę w to, że zostanie dokończona, bo jest Polsce potrzebna.
  • Sądy
   Odpowiedzialność dyscyplinarna sędziów musi stać się faktem. Temu właśnie służy Izba Dyscyplinarna w Sądzie Najwyższym, którą powołaliśmy. Mam nadzieję, że dzięki pracy tej Izby dojdzie wreszcie do naprawy wymiaru sprawiedliwości, a także oceny, jaką wymiar sprawiedliwości i sędziowie mają w polskim społeczeństwie.
  • Sądy
   Jeżeli sędzia narusza prawo, jeżeli sędzia narusza normy etyczne, to po to jest właśnie przede wszystkim odpowiedzialność dyscyplinarna, żeby została wobec sędziego ta odpowiedzialność dyscyplinarna wyciągnięta. Po to także, żeby społeczeństwo widziało, że sędziowie nie są bezkarną grupą wyniesioną ponad wszelkie normy, wszelkie zasady społeczne i wszelkie inne grupy, jakie w naszym społeczeństwie istnieją. Jest to dla mnie coś absolutnie naturalnego. Sędziowie mają specyficzną rolę do odegrania w polskim społeczeństwie, ale ta rola dla mnie jest bardziej rolą ich zobowiązującą niż rolą władczą. Mają być przykładem uczciwego życia, rzetelnej postawy obywatelskiej.
  • Sądy
   Nazywanie tego ustawą kagańcową mnie osobiście zdumiało głęboko. To jest ustawa, która ma służyć temu, aby polskie sądy dobrze funkcjonowały i aby naprawiać dobre imię polskiego wymiaru sprawiedliwości. Ta ustawa ma również służyć uspokojeniu sytuacji, ponieważ zachowania, które prezentowali w ostatnim czasie niektórzy sędziowie były zachowaniami, które wprost w ewidentny sposób – bardzo często tego nawet nie kryli – miały prowadzić do wywołania swoistej anarchii.
  • Sędziowie
   Bo uczciwy sędzia, który rzetelnie wykonuje swoją służbę publiczną, który zachowuje się w sposób odpowiedni dla godności urzędu, który żyje uczciwie, nie popełnia przestępstw, to nie ma żadnego powodu, żeby kwestionował Izbę Dyscyplinarną. Izba Dyscyplinarna to jest izba, która ma orzekać wobec tych, którzy nie realizują standardów etyki sędziowskiej, łamią prawo, którzy popełniają przestępstwa. To zwalczanie Izby Dyscyplinarnej przez środowisko sędziowskie jest więc dla mnie niepojęte.
  • Sędziowie
   To zadanie także i naprawy wymiaru sprawiedliwości. Żebyśmy mieli uczciwych i mądrych sędziów, którzy są niezawiśli także wobec swoich własnych struktur zawodowych, wobec swojej grupy zawodowej, wobec swoich szefów, którzy umieją myśleć samodzielnie.
  • Ustrój sądów
   My mamy prawo ustrój naszych sądów sami tworzyć i sami reformować. To jest nasze prawo jako państwa członkowskiego.
  • Wiek emerytalny
   Pamiętam tamtą kampanie z 2015 roku. Ludzie błagali o to, żeby obniżyć podwyższony przez PO i PSL wiek emerytalny, ludzie błagali o to, żeby rodziny, zwłaszcza wielodzietne, mogły żyć w lepszych warunkach. Zrealizowałem te zobowiązania, złożyłem projekt ustawy obniżającej wiek emerytalny, podpisałem ustawę 500 plus i inne ustawy, które wspierały polską rodzinę i dzięki którym polska rodzina dzisiaj ma pewniejszy byt. Wiele, wiele rozwiązań prospołecznych: 13. emerytura, godziwe wreszcie waloryzacje rent i emerytur. To jest wszystko dorobek społeczny ostatnich pięciu lat, który obiecuję będę w zdecydowany sposób bronił i kontynuował.
  • Związki partnerskie
   - A gdyby poprosili o podpisanie ustawy o związkach partnerskich? - Wszystko zależy od tego, jakie rozwiązania zawierałaby taka ustawa. Gdyby chodziło o status osoby najbliższej ułatwiający takie sprawy, jak wzajemne wspieranie się, troskę, dowiadywanie się o stan zdrowia, to jako prezydent podpisanie takiej ustawy poważnie bym rozważył. Zwłaszcza że taka ustawa dotyczyłaby wszystkich żyjących w związkach nieformalnych.
 • strzałki Przewiń w dół, aby zobaczyć kolejnego kandydata strzałki
  • Adopcja dzieci przez pary homoseksualne
   (...) To samo dotyczy ustawy, jeżeli by taka była, o adopcji dzieci przez pary homoseksualne - również zawetowałbym ją, czyli odesłał do ponownego rozpatrzenia.
  • Konstytucja
   "System nie jest zły, on jest źle używany. Znam konstytujcę, czytam ją regularnie. Widzę w niej wszystko, czego mógłby potrzebować prezydent arbiter, nie taki który gra z jedną z drużyn, ale autentyczny stróż reguł.
  • Małżeństwa homoseksualne
   Ustawa o małżeństwach homoseksulanych zostałaby przeze mnie odesłana do ponownego rozpatrzenia przez Sejm, więc zawetowana.
  • Małżeństwa homoseksualne
   (...) jeżeli chodzi o ustawę o małżeństwach homoseksualnych, to nie przypuszczam, aby w najbliższych czasie pojawiła się taka ustawa uchwalona przez polski sejm. Gdyby się pojawiła, odesłabym ją do ponownego rozpatrzenia, bo uważam, że takie sprawy powinny być przegłosowywane w sejmie znacznie większą, niż ta zwykła, większością głosów, albo poddawane referendum. To Polacy powinni się wypowiedzieć, czy jesteśmy gotowi na aż tak dużą zmianę, bo będzie to, w stosunku do tego, co mieliśmy do tej pory, zmiana rzeczywiście duża. (...)
  • Małżeństwa jednopłciowe
   Nie zmieniłem zdania w tej sprawie. Ewentualną ustawę w tej sprawie odeślę do Sejmu. (...) W takich sprawach nie można decydować jednym poselskim głosem. Niech to uchwali trzy piąte, niech Polacy pokażą, że naprawdę chcą takiej zmiany.
  • Prokurator generalny
   Trzeba rozdzielić funkcję prokuratora generalnego od ministra sprawiedliwości
  • Samorząd
   Wsparcie polskiej samorządności uczyniłem jednym z filarów mojej wizji prezydentury, którą opublikowałem już pierwszego dnia kampanii. Jeśli zostanę wybrany na prezydenta, nie podpiszę żadnej ustawy, która naruszałaby kompetencje lub system finansowania samorządów. Zainicjuję też działania mające na celu wspieranie finansowe i organizacyjne lokalnych wspólnot, w tym wspólnot wiejskich. Będę pozostawał w stałym kontakcie z samorządowcami, w tym z sołtysami. Będę konsultował z Państwem swoje decyzje, a także uczył się, jak być skutecznym liderem wspólnoty.
  • Samorząd
   Kładę „samorządowe weto" dla wszystkich ustaw, które będą dalej odbierać samodzielność, czyli pieniądze i kompetencje samorządom. Zamierzam sprawować ten urząd według pragmatycznego klucza i nie będę miał problemu z tym, że PiS ogłosi coś jako swój sukces, jeśli tylko rzeczywiście będzie on służył Polakom.
  • Samorząd
   Dziś ogłosiłem weto samorządowe. Powiększa się luka oświatowa Coraz nowe kompetencje są przenoszone z samorządu do Wojewody. Podobno już jest projekt zniesienia powiatów i zastąpienia ich kolejnym urzędem rejonowym, który będzie elementem administracji centralnej. Np. fundusz drogowy: zdecydowana większość projektów, które przechodzą trafia do samorządów w których rządzi PiS. To tak się wykańcza polską samorządność. Samorządowcy wiedzą to doskonale i muszą mieć rzecznika w osobie prezydenta. Dlatego Senat powinien być izbą samorządową. Senat sprawdzałby czy prawo, które przechodzi przez Sejm rzeczywiście przechodzi test samorządności. Ale nie mamy tego, dlatego powołam Radę Samorządową, która będzie konsultować ustawy (...) będę wetować każdy zakus na samorządność.
  • Sądy
   To jasne, że polskie sądy przed 2015. nie były wolne od problemów. Jednak lekarstwo, które zaproponował na to PiS jest dużo gorsze od choroby. Zamiast cokolwiek wyleczyć, doprowadzi do chaosu: sędziowie będą kwestionowali wyroki nowych kolegów, obsadę sądu będzie podważał każdy niezadowolony z wyroku. Zacznie się bałagan, o jakim przed 2015 r. się nie śniło.
  • Sądy pierwszego kontaktu
   (...) Problemy wymiaru sprawiedliwości (...) konotacja ich w społeczeństwie zaczęła się od niesprawności, a więc trzeba wprowadzić sądy pierwszego kontaktu załatwiające podstawowe, pierwsze te możliwe najprościej do wyjaśnienia sprawy. (...)
  • Senat jako izba samorządowa
   Moim marzeniem jest stworzenie równowagi ustrojowej poprzez nadanie Senatowi statusu izby samorządowej, reprezentującej gminy i powiaty.
  • Trubunał Konstytucyjny
   (...) takim powiedziałbym symbolicznym, ale bardzo ważnym gestem jest to, że zaraz po zaprzysiężeniu i po powrocie z Sejmu powinienem zaprosić do Pałacu trzech sędziów Trybunału Kostytucyjnego - Ślebzaka, Hausera i Jakubeckiego - i zaproponować im, żeby złożyli przysięgę, bo są legalnie wybranymi sędziami Trybunału Konstytucyjnego w 2015 roku. (...)
  • Trybunał Stanu
   (...) Natomiast jeżeli chodzi o Trybunał Stanu dla Andrzeja Dudy ja niezmiennie uważam, że pierwszym aktem osądzenia Andrzeja Dudy będzie jego przegrana w wyborach. To jest człowiek, który jest tak absolutnie pewien tego, że będzie pełnił ten urząd i że jego polityczny sponsor, Jarosław Kaczyński, mu to zapewni, że od tego się powinno zacząć, a jeżeli w Parlamencie znajdzie się większość, która będzie chciała Prezydenta Dudę przed Trybunałem Stanu postawić, to ja będę przyglądał się temu procesowi i miał nadzieję, że Trybunał Stanu stanie na wysokości zadania (...)
  • Trybunał Stanu
   Jeżeli Zgromadzenie Narodowe podejmie decyzję, żeby postawić Andrzeja Dudę przed Trybunałem Stanu, to ja się Rejtanem rzucał nie będę, niech działają procedury państwa.
  • Wybory w maju
   [rezygnacja z urzędu po wygraniu wyborów] Najpierw moim zadaniem będzie doprowadzić do tego, przy użyciu narzędzi, które wtedy [po objęciu urzędu prezydenta RP - przyp. MPW] bym uzyskał, aby jak najszybciej, na podstawie zobowiązania, które złożę moim wyborcom i wszystkim Polakom, doprowadzić do tego, że podstawowym celem tej prezydentury będzie zmiana prawa tak, żeby można bylo prezydenta Rzeczpospolitej wybrać w niebudzący wątpliwości sposób, a później złożyć urząd.
  • Wybory w maju
   (...) jesteśmy też w bardzo ważnym momencie. Momencie, w którym nie można się wycofać, dlatego że często porównuję to do sytuacji, w której przychodzi do mojego domu złodziej, chce ukraść mi coś dla mnie cennego, albo pobić kogoś , kto jest dla mnie kochany, ma ze sobą policję, ma ze sobą cały aparat siły. No i teraz jest decyzja, czy ucieknę na piętro, po to, żeby powiedzieć, że nie zgadzam się i protestuję, czy pójdę bić się nawet w tej nierównej walce. Po co? Po to, żeby po jej wygraniu doprowadzić do zmiany prawa na takie, które byłoby uczciwe i demokratyczne, dać znowu prawo do głosowania tym Polakom, którzy będą z niego teraz wykluczeni, złożyć urząd i wygrać raz jeszcze w walce, która będzie uczciwa. Inaczej tego systemu, mam wrażenie, tak strasznie popsutego, za co oczywiście odpowiada Prawo i Sprawiedliwość, ale też i Andrzej Duda, nie da się uzdrowić.
  • Wybory w maju
   (...) musimy wiedzieć kiedy te wybory będą. Po drugie na jakiej podstawie prawnej będą przygotowywane i w jaki sposób, bo na razie wygląda na to, że będą całkowicie niezgodne z art. 127 Konstytucji i wymaganiami, które on stawia wyborom na prezydenta Rzeczpospolitej Polskiej. (...)
  • Wybory w maju
   (...) jeżeli jest Sąd Najwyższy w Rzeczpospoltej, a mam wątpliwości co do tego, jak te wybory były przeprowadzone, a jeżeli odbędą się w maju, będę miał ich całą masę, zaniosę protest wyborczy jako pierwszy i będę oczekiwał, że ważność tych wyborów zostanie sprawdzona - nie przeze mnie, nie przez publicystów, tylko przez sędziów Sądu Najwyższego (...)
  • Związki partnerskie
   Tak, podpiszę ustawę o związkach partnerskich, jeżeli uchwali ją sejm. To jest ustawa, której potrzebują Polacy i wielokrotnie dawali temu wyraz. Zmieniły się czasy, zmieniły się modele życia i też osoby, które decydują się na to, żeby zawrzeć ze sobą związek niebędący małżeństwem mają prawo do tego, żeby państwo to zauważyło. Ja od samego początku mówiłem, że nie prezydent nie powinien być dyktatorem sumień. Powinien być prezydentem różnych Polaków. (...)
 • strzałki Przewiń w dół, aby zobaczyć kolejnego kandydata strzałki
  • Konstytucja
   (...) Konstytucję trzeba zmienić. Trzeba konstytuantę powołać. Trzeba wprowadzić do tej konstytucji przede wszystkim weto obywatelskie, inicjatywę obywatelską, oraz JOW.
  • Małżeństwa homoseksualne
   (...) konstytucja określa, że małżeństwo to związek kobiety i mężczyzny i nie ma co tutaj dyskutować na ten temat.
 • strzałki Przewiń w dół, aby zobaczyć kolejnego kandydata strzałki
  • Dzień Referendum
   Obiecuję że raz do roku każda i każdy z nas będzie mógł zagłosować na tak/nie w najważniejszych dla Polski sprawach w Dniu Referendalnym. I to Wasz głos będzie decydujący.
  • Emerytury
   W sprawie wieku emerytalnego już się wypowiedziałem, ten sygnał społeczny został przeze mnie odczytany, nie ma do tego powrotu i nie zaakceptuje takiego rozwiązania. (...) Emerytura bez podatku, to jest szansa na wyższą emeryturę dla milionów emerytów i rencistów w Polsce. Ją trzeba wprowadzić. Teraz się nie udało przez 5 lat prezydentury Andrzeja Dudy, ale jak ja będę prezydentem, to się uda.
  • Głosowanie przez internet
   W niemal każdych wyborach blisko połowa uprawnionych do głosowania nie korzysta ze swojego prawa i zostaje w domach. Dotyczy to zwłaszcza ludzi młodych, to bardzo niekorzystna tendencja. Dlatego zaproponuję wprowadzenie możliwości głosowania przez Internet.
  • JOW
   Żeby Polacy odzyskali kontrolę nad swoimi przedstawicielami, należy wprowadzić ordynację mieszaną, w której co najmniej połowa mandatów poselskich będzie wyłaniana w jednomandatowych okręgach wyborczych.
  • Konstytucja
   Nie ma bezpieczeństwa Polski bez Unii Europejskiej. Doprowadzę do wpisania naszego członkostwa we Wspólnocie Europejskiej do Konstytucji. Posiadając taki przepis w Konstytucji, będziemy zabezpieczeni przed nieodpowiedzialnymi krokami ze strony niektórych polityków, którzy swoim postępowaniem starają się za wszelką cenę skłócić Polskę z resztą rodziny europejskiej. Jest to bardzo groźne, bo może w przyszłości doprowadzić do opuszczenia przez nas tej wspólnoty bądź usunięcia z niej przez zniechęcone taką postawą państwa, dla których kontynuacja i dalszy rozwój ścisłej współpracy w ramach UE jest podstawową wartością.
  • Konstytucja i sądy
   Po pierwsze, zaprzysiężenie tych sędziów, od których Andrzej Duda nie odebrał ślubowania. Po drugie, wybór nie zwykłą większością, lecz konstytucyjną. W Polsce potrzebujemy całego zestawu ustaw ustrojowych, bo dziś zwykłymi ustawami zmieniono ustrój kraju. Przeszliśmy w atmosferę dusznych rządów autorytarnych. Konieczna jest reforma konstytucji. Po ponad 20 latach jej funkcjonowania są w niej elementy, które trzeba zmienić, bo świat idzie do przodu. Estonia już np. wpisała do swojej konstytucji prawo do dostępu do internetu. Ja proponowałem wpisanie Unii Europejskiej do konstytucji, bo dzisiejszy rząd próbuje nas w Unii zmarginalizować, a być może docelowo wykluczyć.
  • Kościół
   Dużo ważnejsze jest wyprowadzenie polityki z Kościoła, bo to jest realny problem - nie to, gdzie odbywają się zajęcia z religii. (...) musimy baczyć, żeby naszej wiary nie wyzyskali ci, co Boga i ojczyznę cały czas mają na ustach, lecz sam fałsz i obłudę w duszy (...)
  • Małżeństwa homoseksualne i adopcja dzieci
   Ja nie podpisałbym ustawy o małżeństwach homoseksualnych i adopcji przez nie dzieci. (...) Bo tutaj opieram się na Konstytucji. Małżeństwo jest związkiem kobiety i mężczyzny. Ja z tego [zapisu w Konstytucji, że małżeńswto jako związek kobiety i mężczyzny jest pod szczególną ochroną i opieką państwa - przyp. MPW] wnioskuję, że małżeństwo jest związkiem mężczyzny i kobiety i takie rozwiązanie będę akceptował i będę sznował to rozstrzygnięcie konstytucyjne i tu mówię wprost - tych ustaw (...) ja bym nie podpisał. Wyborcy będą to oceniać.
  • Małżeństwa jednopłciowe
   (...) nie podpiszę ustawy dotyczącej małżeństw homoseksualnych.
  • Naprawa wymiaru sprawiedliwości
   Doprowadzę do spotkania przy okrągłym stole ds. wymiaru sprawiedliwości wszystkich stron tego sporu. Wśród ekspertów ze środowisk sędziowskich i innych zawodów prawniczych i w dialogu z nimi zostanie wypracowane rozwiązanie w postaci pakietu ustaw porządkujących sytuację w instytucjach wymiaru sprawiedliwości, który przedłożę jako inicjatywę prezydencką. Będzie on zawierał rozwiązania przywracające niezależność Krajowej Rady Sądownictwa, zniesienie represyjnych przepisów z tzw. „ustawy kagańcowej” czy naprawienie sytuacji w Sądzie Najwyższym i Trybunale Konstytucyjnym. Konieczne jest przy tym również odebranie ślubowania od trzech prawidłowo wybranych w 2015 r. sędziów Trybunału Konstytucyjnego.
  • Pakiet obywatelski
   Ja jestem jedynym kandydatem, który przyjął pakiet obywatelski Pawła Kukiza: dzień referendalny, ordynacja mieszana czy wybór prokuratora generalnego w wyborach powszechnych. Trzeba przywrócić państwo obywatelom, nie traktować jak obecna władza czyli jak poddanych, tylko uczynić gospodarzami. Kiedyś symbolem walki z ustrojem i zwycięstwa z niesprawiedliwym ustrojem był długopis, dzisiaj długopis stał się symbolem wiernopoddańczej polityki Andrzeja Dudy wobec Jarosława Kaczyńskiego. I te ramy ustrojowe na to pozwoliły. Z tym trzeba skończyć, polskich obywateli trzeba uczynić prawdziwymi gospodarzami w ojczyźnie.
  • Samorząd
   Rzeczpospolita Polska powinna być Rzeczpospolitą Samorządową. Siła państwa zaczyna się od samorządów, lokalnych społeczności: sołtysa i rady osiedla. Dlatego proponujemy ustawę wzmacniającą ich rolę i podmiotowość.
  • Sąd
   Będzie on zawierał rozwiązania przywracające niezależność Krajowej Rady Sądownictwa, zniesienie represyjnych przepisów z tzw. „ustawykagańcowej” czy naprawienie sytuacji w Sądzie Najwyższym i Trybunale Konstytucyjnym. kosiniakkamysz.pl
  • Sądy
   (...) Kolejna [kwestia - przyp. MPW] to jest zatrzymanie chaosu, który się pogłębia i on rodzi złe skutki dla obywateli, ponieważ nie ma pewności wydawanych wyroków (...). Trzeba przywrócić tutaj pewność wyroków wydawanych przez polskie sądy (...)
  • Sądy
   Wśród ekspertów ze środowisk sędziowskich i innych zawodów prawniczych i w dialogu z nimi zostanie wypracowane rozwiązanie w postaci pakietu ustaw porządkujących sytuację w instytucjach wymiaru sprawiedliwości, który przedłożę jako inicjatywę prezydencką.
  • Sądy
   Doprowadzę do spotkania przy okrągłym stole ds. wymiaru sprawiedliwości wszystkich stron tego sporu.
  • Sądy
   W obecnej praktyce ustrojowej instytucje Rzecznika Praw Obywatelskich, Prokuratora Generalnego oraz Krajowej Rady Sądownictwa są silnie upartyjnione. Prokuratorem Generalnym jest obecnie minister sprawiedliwości, czyli czynny polityk, co siłą rzeczy powoduje brak niezależności. Dlatego zaproponuję powszechne wybory Rzecznika Praw Obywatelskich, Prokuratora Generalnego oraz członków Krajowej Rady Sądownictwa.
  • Sądy
   Kolejnym krokiem będzie przeprowadzenie realnej reformy wymiaru sprawiedliwości, której celem nie będą czystki kadrowe, a skrócenie postępowań, obniżenie kosztów sądowych, łatwiejszy dostęp obywateli do sądów i odbudowa zaufania Polaków do instytucji państwa prawa.
  • Sądy
   Polacy oczekują rzeczywistych zmian w sądownictwie, dlatego doprowadzę do wprowadzenia zmian mających na celu przede wszystkim skrócenie postępowań sądowych i obniżenie kosztów, które ponoszą wszyscy szukający sprawiedliwości w sądzie. Pomogą w tym z pewnością Sędziowie Pokoju, którzy będą wybierani w lokalnych społecznościach i zajmą się rozstrzyganiem drobnych sporów sądowych. Jednym z pierwszych projektów ustaw, jakie złożę będzie projekt ustawy o obniżeniu kosztów sądowych w sprawach cywilnych oraz postępowaniach przed sądami administracyjnymi i w Krajowym Rejestrze Sądowym.
  • Sądy
   Konieczne jest przy tym również odebranie ślubowania od trzech prawidłowo wybranych w 2015 r. sędziów Trybunału Konstytucyjnego.
  • Sądy
   - Jak miałoby wyglądać weryfikowanie statusu sędziów z nadania obecnej KRS? - Na przykład poprzez potwierdzenie ich wyboru przez zupełnie nową KRS. Pamiętajmy, że problemem jest niekonstytucyjnie powołana KRS, a nie wskazani przez nią sędziowie. W proces zgłaszania i wyboru członków KRS należy zaangażować obywateli. Jest już zgłoszona w Senacie ustawa o KRS, ona może być dobrą podstawą dla tych zmian.
  • Sądy
   Chaos w sądownictwie się pogłębia. Decyzja prezydenta Dudy w sprawie ustawy kagańcowej powoduje, że upolitycznienie wymiaru sprawiedliwości jest już takie jak w PRL.
  • Sądy
   Niższe koszty sądowe, szybsze postępowania, sędziowie pokoju, prokurator generalny wybierany w wyborach, tak aby odpowiadał przed Narodem, a nie jedną czy drugą partią – to jest recepta na uzdrowienie wymiaru sprawiedliwości.
  • Sądy
   Bo ja jestem za reformą wymiaru sprawiedliwości, ale nie za dewastacją. Ja jestem za obniżeniem kosztów sądowych, wprowadzeniem sędziów pokoju czy skróceniem postępowań. Bo to jest potrzeba prawdziwej reformy i za taką się opowiadam.
  • Status osoby najbliższej
   (...) Jeżeliby trafiła inna ustawa dot. np. statusu osoby najbliższej ułatwiająca sprawy związane z dostępem do informacji medycznej, z dziedziczeniem, to taką bym ustawę zaakceptował. (...)
  • Trybunał Konstytucyjny
   - Czy w ramach uzdrawiania wymiaru sprawiedliwości pan odebrałby zaległe ślubowanie od trzech sędziów Trybunału Konstytucyjnego? - Tak, i to szybko. Ale bez zmian w konstytucji trudno będzie trybunał uzdrowić.
  • Trybunał Stanu
   Wszyscy, którzy złamali prawo, złamali przysięgę, będą osądzeni - przed sądami i przed trybunałami. Ja jestem też zwolennikiem powołania komisji Prawa i Sprawiedliwości, która rozliczy rządy PiSu (...), ale tu zgoda też z Szymonem Hołownią, że osąd można już wydać teraz i on będzie najskuteczniejszy, bo najszybszy. Trybunał Stanu, jak wiemy z doświadczeń, niestety nie działa, ani w III Rzeczpospolitej, ani wcześniej zbyt sprawnie. (...)
  • Trybunał Stanu
   Za niezaprzysiężenie prawidłowo wybranych sędziów Trybunału Konstytucyjnego należałoby sprawdzić, czy głowy państwa nie należy postawić przed Trybunałem Stanu.
  • Wybory w maju
   (...) Ja jestem pewien, że niezależnie kto z kandydatów opozycji w drugiej turze by się znalazł, to na pewno będzie dochowywał staranności i legalności całego procesu wyborczego. Jeśli doszłoby do fałszerstw wyborczych, jeśli doszłoby do złamania prawa w tym względzie, to oczywiście będę wnioskował [o unieważnienie wyborów - przyp. MPW], ale najpierw do najważniejszego orzecznika jakim jest społeczeństwo, świadomy swoich praw i obowiązków naród. Polacy nie dadzą się oszukać. Proszę was - nie dajcie się oszukać w tych wyborach, nie dajcie się oszukać Andrzejowi Dudzie po raz kolejny. Jeśli trzeba będzie to wniosek do Sądu Najwyższego też [złożę - przyp. MPW]
  • Wybory w maju
   Ja jestem za przełożeniem wyborów na bezpieczny termin, ale teatralny bojkot kompletnie mnie nie interesuje. Nie interesował w 1947 roku Bartoszewskiego i Mikołajczyka. Nie interesował też Mazowieckiego i Kuronia w 1989 roku, kiedy wiele wskazywało, że nie da się przejąć władzy, bo przecież umowa nie obejmowała stworzenia rządu Tadeusza Mazowieckiego, a kilka miesięcy później pierwszy niekomunistyczny rząd powstał, bo walczyli do końca. Ja Polski walkowerem nie oddam. (...)
  • Wybory w maju
   Jeżeli wybory będą nieuczciwe, jeżeli będą sfałszowane, niezależnie kto zostanie prezydentem, czy ja, czy ktokolwiek inny, one powinny być wtedy powtórzone nie przez to, że ja się zrzeknę, tylko przez to, że one były sfałszowane.
  • Wybory w maju
   (...) Nie zgadzam się na narażanie życia i zdrowia, dobra i pomyślności obywateli nie tylko w maju, ale przez kolejne 5 lat, a ta władza nie zejdzie z tej drogi. Jak ją zdobędzie teraz w maju, to jej nie odda przez kolejne lata. Co po bojkocie? Bo na to pytanie też oczekuję dziś odpowiedzi. Bojkot i co dlaje? Andrzej Duda prezydentem? Jak nie pójdą nasi wyborcy, to gwarantujemy mu szczęśliwe funkcjonowanie przez 5 lat w Pałacu Prezydenckim, ale to nie jest szczęście dla Polski.
  • Wymiar sprawiedliwości
   (...) naprawa wymiaru sprawiedliwości, uzdrowienie, sędziowie pokoju, kontrola obywatelska, prokurator generalny wybierany w wyborach powszechnych - to jest szansa na spraweidliwość (...)
  • Zmiany w Konstytucji
   To nieprawda, że jestem przeciw zmianom w polskiej Konstytucji. Przeciwnie, w naszym programie jest przekształcenie Senatu w Izbę Samorządową czy wybór prokuratora generalnego w wyborach powszechnych. To wymaga zmian w ustawie zasadniczej.
  • Związki partnerskie
   Powiem za Wincentym Witosem – w sprawach wiary będę słuchał każdego wikarego, w sprawach polityki nie będę słuchał żadnych biskupów.
  • Związki partnerskie
   Uważam, że w tej sprawie trzeba się odwołać do obywateli i zrobić referendum. Przecież politycy mają działać z woli narodu, więc zapytajmy obywateli, czy chcą związków partnerskich.
 • strzałki Przewiń w dół, aby zobaczyć kolejnego kandydata strzałki
  • LGBTQ
   Jestem za tolerancją, ale przeciwny, jak zapisaliśmy w programie, szerzenia się ideologii LGBT, czyli lesbijek, gejów, biseksualistów, transseksualistów i jeszcze jest q czyli queer - to takich, którzy czują się rano mężczyznami, w południe kobietami a potem jeszcze znowu mężczyznami. My to tolerujemy, ale nie możemy dopuścić, aby indoktrynowano nasze dzieci. Konkretnie, aby np. fundusze, które są przyznawane czy to z budżetu krajowego polskiego, czy z Unii Europejskiej dla uniwersytetów, były warunkowane tym, że znjadą się w spisie zajęć zajęcia dotyczące promocji ideologii LGBT.
  • Małżeństwa homoseksualne
   Nie podpisałbym tej drugiej propozycji (ustawa o małżeństwach homoseksualnych - przyp. MPW). Jest to po prostu sprzeczne z konstytucją i żaden prezydent nie mógłby tego uczynić.
  • Małżeństwo w konstytucji
   -Czy pary LGBT mają prawo do zawarcia związku małżeńskiego lub czy mogą mieć dzieci? - To co, pan redaktor przed chwilą powiedział jest niezgodne z zapisami konstytucji, a prezydent stoi na jej straży. Sformułowanie związek małżeński jest tożsame ze związkiem kobiety i mężczyzny.
  • Model rodziny
   Cenię bardzo i wspieram tradycyjny model rodziny.
  • Państwo-kościół
   Aby zapanowała normalność Polska i Europa muszą wrócić do swoich chrześcijańskich korzeni.
  • Relacje z mediami
   Oczywiście urząd prezydenta i prezydent jest po to, aby reprezentować wszystkich obywateli i troszczyć się o każdego obywatela polskiego a nie tylko o jakąś jedną redakcję (...).
  • Rola prezydenta
   Prezydent musi współpracować z każdym rządem dla dobra obywateli, ale reprezentować tych obywateli i musi zwracać uwagę nawet na rzeczy, które wydają się detalami.
  • Rola prezydenta
   Prezydent jest po to powołany, aby patrzył rządowi na ręce i, żeby występował w imieniu obywatela. Jeśli rząd robi coś dobrego to chwali, a jeśli rząd działa wbrew obywatelowi, choćby podnosząc podatki na cukier (…) to mówi: hola, hola, nie tędy droga.
  • Samorząd
   Prezydent może pytać, a nawet ingerować we wszystkie sprawy, nawet samorządowe. Gdy zostanę wybrany prezydentem, to ja będę pyatł i naciskał na premiera, parlament, Polski Rząd czy widzą taki problem [zbyt dużego zatrudnienia w urzędach - przyp. MPW] i czy można go oczywiście zawęzić. Nie tylko tutaj na lubelszczyźnie widzimy urząd marszałkowski, w którym biega mnóstwo urzędników w poszukiwaniu jakiegoś zajęcia, że tak powiem. Zatrudnia się osoby z nadania również politycznego (...) Oczywiście powinny to być urzędy jak najbardziej sprawne tylko z podstawową liczbą pracowników.
  • Sądy
   -Zacznijmy od stanowiska prokuratora generalnego: Czy powinno ono być oddzielone od stanowiska ministra sprawiedliwości? -Musimy powrócić do trójpodziału władzy. Nie chcę, żeby prokurator generalny czy minister był jednocześnie posłem albo senatorem. (...) Kładziemy nacisk na to, aby obywatel miał dostęp do sądu oraz szybko i sprawiedliwie był osądzony. Stawiamy na reformę wymiaru sprawiedliwości od samego dołu, czyli w sądach rejonowych. Tam sprawy nie mogą toczyć się latami.
 • strzałki Przewiń w dół, aby zobaczyć kolejnego kandydata strzałki
  • Kwestie światopoglądowe
   To nie prezydent jest suwerenem w tym państwie, chociaż mówi się, że jest głową. Suwerenem jest naród. I to nie ma znaczenia co politycy sądzą na temat aborcji. Oni są od tego, żeby głosić swoje poglądy, żeby przekonywać, ale absolutnie w tak kluczowych sprawach, które są sprawami sumienia, etyki, wszyscy obywatele Polacy nie gódźmy się na to, żeby oni podejmowali decyzje za nas. To są decyzje zbiorowe wszystkich. (...) kwestie światopoglądowe powinny zostać oddane obywatelom i ja jako prezydent absolutnie nie zamierzam zmuszać nikogo, żeby żył według mojego światopoglądu, bo ja kocham wolność i chciałbym, żeby inni też żyli w tej wolności.
 • strzałki Przewiń w dół, aby zobaczyć kolejnego kandydata strzałki
  • Biuro Bezpieczeństwa Narodowego
   Powołam Rzecznika Kontroli Państwowej w Biurze Bezpieczeństwa Narodowego. Prezydent musi mieć instrumenty do tego, żeby kontrolować służby specjalne. Dzisiaj służby specjalne są używane przez ministra Kamińskiego jako oręż do walki politycznej.
  • Media publiczne
   Ja jasno zapowiedziałem, że czas na debatę o mediach publicznych, które niestety ostatnio stały się mediami partyjnymi. Że w przyszłym tygodniu zorganizuję specjalną debatę w udziałem ekspertów po to, żebyśmy się zastanowili wspólnie, jak ma wyglądać telewizja publiczna w przyszłości, korzystając z najlepszych możliwych przykładów, takich jak BBC. Bo niestety ta telewizja, z którą mamy dzisiaj do czynienia, to telewizja partyjna, która sieje nienawiść i szczuje.
  • Niezależne sądownictwo
   Po pierwsze nie można dopuścić do tego, żeby został przejęty Sąd Najwyższy. I na szczęście najtęższe głowy w tym państwie współpracują z nami, jak doprowadzić do tego, żeby instytucje były dalej niezależne i żeby przywrócić na zawsze niezależność sądownictwa, bo to jest sprawa piekielnie ważna, ale nie tymi metodami co PiS i to jest niesłychanie istotne i bardzo trudne.
  • Prokurator Generalny
   Uważam, że to prezydent Rzeczypospolitej powinien powoływać Prokuratora Generalnego, który powinien być całkowicie niezależny.
  • Prokuratoria
   Uważam, że to Prezydent powinien powoływać Prezesa Prokuratorii Generalnej, a Prokuratoria Generalna powinna mieć rozszerzone kompetencje tak, żeby badać celowość wydatków spółek skarbu państwa i kontrolować ich obsadzanie.
  • Referendum
   - Jedną z prerogatyw prezydenta jest zarządzenie ogólnopolskiego referendum. Czy korzystałby pan z tej prerogatywy i w jakich kwestiach? - Trzeba tego instrumentu używać w bardzo odpowiedzialny sposób. Nie wykluczam, że w niektórych fundamentalnych sytuacjach, trzeba jednak będzie się do niego odwołać.
  • Rola prezydenta
   To, co najważniejsze, to przywrócenie równowagi, a poza tym prezydent, który zabiera głos i pobudza rząd do działania. Ja na samym początku powiedziałem, że prezydent nie powinien być opozycją totalną. Tam, gdzie rząd będzie chciał wzmacniać Polskę, gdzie będzie musiał podejmować bardzo trudne decyzje wyprowadzające Polskę z kryzysu gospodarczego tam ja będę z rządem współpracował. (...) Ja jestem osobą koncyliacyjna. 22-05-2020
  • Równość
   Stoję przy wszystkich mniejszościach, jestem nie ideologiem, ale człowiekiem, który przede wszystkim podkreśla tolerancję. Kampanię warszawską zacząłem właśnie od walki o prawa kobiet oraz wszystkich mniejszości. Każdy prezydent zawsze powinien stać po stronie ludzi. Po prostu. Od darmowych żłobków, szpitali, równouprawnienia w miejscu pracy, walki o prawa seniorów, osób o innej orientacji seksualnej, wszystkich słabszych, którzy takiego wsparcia potrzebują. Nie chcę się licytować na słowa i wydarzenia.
  • Równowaga, trójpodział
   Kaczyński może i dobrze zdiagnozował bolączki trzeciej Rzeczpospolitej, mówił bardzo wiele o silnym państwie, natomiast to państwo dramatycznie osłabił. I postrzega demokrację w ten sposób, że jeżeli wygrywa partia rządząca to powinna podporządkować sobie wszystkie instytucje i je upolitycznić. Natomiast prawdziwa demokracja polega na równowadze.(...) Prezydent powinien być aktywny,a nie niemy. Powinien zgłaszać propozycje, powinien patrzeć władzy na ręce. Sądy też powinny temu służyć. Trybunał Konstytucyjny pilnować, czy przestrzegana jest konstytucja. Samorządy powinny być silne i niezależne. Natomiast PiS chciałby to wszystko osłabić. I w tym kontekście silny prezydent jest bardzo ważny. 22-05-2020
  • Samorząd
   Jedną z moich najważniejszych motywacji, żeby wystartować było to, że ja jestem absolutnie przekonany, że samorząd się tak naraził panu prezesowi Kaczynskiemu swoją niezależnością, że pan prezes będzie chciał w kolejnym kroku, jeżeli nie daj boże wybory prezydenckie wygra PiS, zniszczyć samorząd i go całkowicie ubezwłasnowolnić. I to jest niesłychanie istotne, żeby prezydent RP stał na straży silnego samorządu. Dzięki silnemu samorządowi Polska wygląda, jak wygląda.
  • Trybunał Stanu
   Niepublikowanie wyroków, orzeczeń Trybunału Konstytucyjnego czy organizacja procesu wyborczego wbrew prawu były łamaniem prawa. Przed Trybunałem Stanu zostaną postawieni ci, którzy łamali prawo. Ale z tego miejsca, szczególnie w kontekście ułaskawienia Kamińskiego przez prezydenta Dudę, powiem jasno i dobitnie: Nie ułaskawię żadnego polityka, który łamał prawo.
  • Związki partnerskie
   Mówię jasno: jestem za związkami partnerskimi jak olbrzymia większość Polek i Polaków. Bardzo żałuję, że tego typu rozwiązania nie zostały wcześniej przyjęte.
 • strzałki Przewiń w dół, aby zobaczyć kolejnego kandydata strzałki
  • Małżeństwa homoseksualne
   A jak chcą, to niech sobie założą własny homoseksualny kościół i tam sobie śluby zawierają.
  • Zniesienie wieku emerytalnego
   A co do emerytur – w ogóle nie powinno być żadnego wieku emerytalnego.