#Klimat

strzałki Przewiń w dół, aby zobaczyć resztę kandydatów strzałki
 • strzałki Przewiń w dół, aby zobaczyć kolejnego kandydata strzałki
  • Inne z działu klimat
   W Słupsku ograniczałem transport samochodów osobowych do centrum miasta, zamykałem kolejne ulice i dlatego dzisiaj Słupsk jest jednym z niewielu miast w Polsce, które ma w miarę czyste powietrze. I jestem z tego dumny. I da się to zrobić.
  • Inne z działu klimat
   Kilka tygodni temu odwiedziłem prezydentów i burmistrzów na Śląsku, z tymi rozmawiałem właśnie na ten temat [praca dla górników, gdy dojdzie do zaprzestania wydobywania węgla - przyp. MPW] i oni wszyscy mi mówią: my wszyscy tworzymy szkoły zawodowe, które są alternatywą dla tych wszystkich rodzin górniczych, które już dzisiaj wiedzą przecież, że era wydobywania węgla nie tylko w Polsce, ale na świecie, się kończy. Są na to pieniądze.
  • Klimat: polityka węglowa
   Można wprowadzić odpowiednią edukację, gdzie ci młodzi ludzie, kolejne pokolenia, będą po prostu miały szansę wykonywać inne zawody. Przecież dzisiaj już wiemy, że tych górników już nie jest tylu, ilu było w latach 90., jest znacznie mniej, więc są alternatywy, są programy, jest nowy zielony ład. Gdybyśmy dzisiaj zresztą wysłali wszystkich górników na pensje, które oni dzisiaj dostają, żeby nie musieli wydobywać tego węgla, to i tak byłoby to bardziej opłacalne, niż dokładanie kolejnych 10 mld zł każdego roku do wydobycia węgla w Polsce.
  • Klimat: pozyskiwanie funduszy
   Dzisiaj mamy też narzędzia, które mogą wspierać nas w tej zielonej transformacji. Jestem europarlamentarzystą, członkiem komisji budżetowej i pracujemy np. nad europejskim zielonym ładem, nad funduszem sprawiedliwej transformacji. Tam są realne środki, z których można skorzystać, żeby odważnie zrobić krok do przodu.
  • Oczyszczanie powietrza:strategia
   Trzeba też wprowadzić wiele innych rozwiązań, np. skończyć z tymi uchwałami antysmogowymi przyjmowanymi albo nie przez województwa, […] trzeba przyjąć ustawę ogólnopolską, która po prostu raz na zawsze obejmie cały nasz kraj ochroną przed złym powietrzem.
  • Strategia klimatyczna
   Są potrzebne konkretne inicjatywy, np. ogólnopolska ustawa antysmogowa, zakaz hodowli zwierząt futerkowych, odważna decyzja odchodzenia od węgla, dofinansowania do podłączania sieci ciepłowniczych dla samorządów, czy wymiana pieców grzewczych. To są inicjatywy, które prezydent może podejmować, kiedy rząd, czy większość parlamentarna, nie ma takiej inicjatywy z różnych względów.
  • Strategia klimatyczna
   Nie rozumiem, dlaczego dzisiaj polska sprowadza 13,5 mln ton węgla od Putina z Rosji, finansując jego antypolską propagandę. Dlaczego 10 mld zł dokładamy do wydobywania węgla w Polsce, a nie przekażemy tych środków na rozwój zielonej energii, na korzystanie z naszego polskiego słońca i polskiego wiatru.
  • Strategia klimatyczna
   Ludzie muszą czuć, że mają pożytek z transformacji energetycznej, trzeba podłączyć ludzi do sieci ciepłowniczej, żeby nie byli zmuszeni, żeby nie byli niewolnikami korzystania z węgla. Trzeba doprowadzić do tego, żeby mieli alternatywę, żeby stali się konsumentami, żeby tak jak robią zapasy na zimę przetworów, mogli robić zapasy energii na zimę. Tak robi Europa, tak robi świat.
  • Strategia klimatyczna
   Polska potrzebuje planu na niezależność energetyczną. Dlatego moim celem będzie, byśmy stali się liderem zielonej transformacji w naszej części Europy.
  • Strategia klimatyczna
   Jadę do Brukseli spotykać się z przedstawicielami państw i namawiać ich, żeby cenę za krnąbrność, butę, izolację zapłacił ten rząd, a nie obywatele Polski. Żeby te pieniądze trafiły do samorządów, firm i organizacji pozarządowych. Bo Fundusz Sprawiedliwej Transformacji pozwoli np. wymieniać piece, podłączać do sieci ciepłowniczej bloki, może doprowadzić do tego, że 40 mln ludzie nie będzie umierało od smogu. To jest wielka zielona rewolucja, która może przyjść do Polski i sprawić, że będziemy w końcu oddychali normalnie.
  • Węgiel i inne źródła energii
   Przyjdzie nam także rozwiązać kwestie, której nie rozwiązał żaden dotychczasowy rząd (...) do 2035 roku musimy odejść od węgla, Polska musi byc wolna od smogu, musimy mieć dobry klimat, i my to zrobimy.
  • Węgiel i inne źródła energii
   Musimy kiedyś odejść od węgla, by walczyć ze smogiem, ale dbając o górników i bezpieczeństwo energetyczne Polski.
  • Węgiel i inne źródła energii
   Dziś Polska stoi węglem, który się kończy – wbrew marzeniom obecnego prezydenta. Palimy więc węglem z Rosji. Te rekordowe pieniądze, które za niego płacimy idą m.in. na kłamliwą propagandę Putina przeciwko Polsce.
  • Zielona energia
   Dzisiaj potrzebujemy także bezpieczeństwa energetycznego, a nie opowiadania bujdy o tym, że węgla nam wystarczy na 200 lat, jak mówi pan prezydent. Potrzebujemy inwestycji w odnawialne źródła energii, uczestnictwa w wielkim, największym projekcie europejskim Nowego Zielonego Ładu. Nie ma planety B. Więc albo o nią zadbamy, albo wszyscy przegramy tę wojnę.
 • strzałki Przewiń w dół, aby zobaczyć kolejnego kandydata strzałki
  • Energetyka atomowa
   Jedyną realną alternatywą dla zaopatrującej przemysł w energię w tej chwili energetyki węglowej, jest energetyka atomowa. […] Trzeba iść w kierunku energetyki atomowej, bo to energia tania i energia ekologiczna.
  • Energetyka węglowa: kopalnie
   Mamy kopalnie, z których ekonomiczne wydobywanie węgla jest nieefektywne, ale mamy też te, w których jak najbardziej jest ekonomicznie efektywne i w ogóle rozgraniczyłbym problem istnienia kopalń od problemu wytwarzania energii. [...] bardzo bym prosił, żeby nie robić tego, co UE, czyli nie wiązać tematu transformacji energetycznej, zmian naszego miksu energetycznego,z tematem zamykania kopalń.
  • Energetyka węglowa: strategia
   Jeśli chodzi o istniejącą w Polsce i wytwarzającą większość naszej energii energetykę węglową, trzeba po prostu poprawiać sprawność istniejących bloków węglowych i tych, które miałyby je zastępować. Poprawiać ich środowiskowe parametry tak, żebyśmy dwutlenku węgla emitowali jak najmniej.
  • Energetyka węglowa: strategia
   Faktem jest, że nie wyczerpaliśmy swoich pokładów węgla i mamy pełne prawo je wydobyć, nawet jeśli nie chcielibyśmy sami je spalić w swoich elektrowniach, to mamy prawo je eksportować.
  • Gospodarka neutralna klimatycznie jako lewicowa utopia
   To, co jest narzucone Polsce, co narzuca Unia Europejska, nie ma nic wspólnego z ochroną klimatu. To realizacja lewicowej utopii - tak zwanej gospodarki neutralnej klimatycznie.
  • Inne z działu klimat
   Walka z narastającym problemem suszy – tutaj trzeba zrobić to, co od nas realnie zależy. […] Za żeglugę śródlądową, za gospodarkę wodną odpowiadają ludzie niekompetentni, którzy są w stanie o rząd wielkości pomylić się co do tego, jakie podatki nakładają np. na infrastrukturę turystyczną, na jeziorach, co mamy przykład z wód polskich (będę w tej sprawie jeszcze interweniował).
  • Inne z działu klimat
   Musimy skupić się na tym, co rzeczywiście od nas zależy. Sytuacja, kiedy globalna emisja dwutlenku węgla do atmosfery w wykonaniu całej polskiej gospodarki wynosi mniej niż 1% globalnych emisji, trzeba stanąć twarzą w twarz [z problemem - przyp. MPW]. Nie mamy ani wpływu kluczowego na największych emitentów jak Chiny, Stany Zjednoczone, czy Indie, ani też nasz udział nie powoduje, że nawet gdybyśmy całkowicie zlikwidowali gospodarkę, to się coś zmieni.
  • Inne z działu klimat
   Podejmę walkę z zanieczyszczeniem powietrza w naszych miastach i będę dążył do zakazania sprowadzania do Polski odpadów z zagranicy.
  • Inne z działu klimat
   Będę bronił publicznej własności lasów i zainicjuję działania dążące do zwiększenia wskaźnika zalesienia Polski.
  • Inne z działu klimat
   Nie wolno nam ugiąć się ani przed zagranicznymi grupami interesu, które chciałyby zniszczyć polskie lasy i wyeksploatować zasoby, ani przed terrorem lewicowych organizacji ekologicznych, które próbują zabronić nam korzystania z istniejących zasobów naturalnych i doprowadzić w ten sposób do upadku polskiej gospodarki.
  • Klimat: problem śmieci w Polsce
   Powinniśmy zakazać importu śmieci, nie możemy być światowym składowiskiem odpadów. To ostatnia branża gospodarki, w której powinniśmy w ogóle zarabiać. Raczej powinniśmy się skupić na dobrym recyklingu, dobrym składowaniu, zgodnym z normami środowiskowymi, swoich własnych odpadów.
  • Polityka klimatyczna
   Ograniczanie CO2 wyłącznie w ramach Unii Europejskiej ma tylko jeden efekt: UE zabija swój przemysł, który trafia do państw, gdzie nie ma żadnych ograniczeń ekologicznych.
  • Polityka klimatyczna UE to sabotaż przemysłowy
   Regulacje klimatyczne w Unii Europejskiej to sabotaż przemysłowy, którego skutkiem jest transferowanie problemów ekologicznych w inne części świata.
  • Przestępczość związana ze śmieciami
   Musimy się skupić na tym, co nas dotyczy, a nas dotyczy przestępczość związana ze śmieciami. […] Polskie służby państwowe, takie jak policja, prokuratura, są bezradne, bo brak wyspecjalizowanych pionów przestępczości środowiskowej w policji, właśnie w prokuraturze, i ci, którzy dopuszczają się takich przestępstw niestety nie ponoszą konsekwencji.
  • Strategia klimatyczna
   Na forum międzynarodowym należy popierać bezpośrednio pro-środowiskowe rozwiązania, ale pro-środowiskowe rozwiązania to nie jest wygaszanie przemysłu w Unii Europejskiej czy w Europie i lokalizowanie go w państwach, gdzie nie obowiązują żadne regulacje środowiskowe.
  • Strategia klimatyczna
   To, co jest narzucone Polsce, co narzuca Unia Europejska, nie ma nic wspólnego z ochroną klimatu. To realizacja lewicowej utopii - tak zwanej gospodarki neutralnej klimatycznie.
  • Strategia klimatyczna
   Ograniczanie CO2 wyłącznie w ramach Unii Europejskiej ma tylko jeden efekt: UE zabija swój przemysł, który trafia do państw, gdzie nie ma żadnych ograniczeń ekologicznych.
  • Strategia klimatyczna
   Nie damy sobie wmówić, że przeniesienie całego przemysłu poza Unię Europejską, do Indii, czy do Azji dalekiej jest jedynym sposobem ochrony środowiska. Musimy zadbać o zdrowy model ekologii i gospodarki, który będzie respektowany przez wszystkie środowiska polityczne. Powinniśmy mieć własną politykę ochrony środowiska.
  • Węgiel i inne źródła energii
   Jeżeli chodzi o poprawianie efektywności energii, energetyki produkowanej z węgla, to zadanie typowo inżynierskie.
  • Węgiel i inne źródła energii
   80 procent naszej energii pochodzi z węgla. Wszyscy, którzy się na tym znają, wiedzą, że nie da się od tego odejść w narzucanych przez Unię Europejską terminach.
  • Węgiel i inne źródła energii: kwestia zarobków
   Mamy prawo wszyscy, jako społeczeństwo, jako naród, zarabiać na wydobyciu naszych bogactw naturalnych, a to w jaki sposób wytwarzamy energię również powinno być naszą sprawą suwerenną.
  • Węgiel i inne źródła energii: ustawa
   Uważam, że jest wyrazem realizmu każdego kandydata na prezydenta, że powie prawdę naszym słuchaczom, iż nie jest możliwe, ani dające się przewidzieć w horyzoncie czasowym, odejście całkowicie polskiej gospodarki od węgla przy pomocy jakiejkolwiek ustawy. Energetykę zmienia się nie ustawami, tylko ogromnymi, idącymi w dziesiątki, setki miliardów złotych kwotami na inwestycje.
  • Zużycie energii
   W tej chwili bardzo zwiększamy zużycie energii z powodu gwałtownego rozwoju w ostatnich latach instalacji klimatyzacyjnych. Mamy w tej chwili dwa szczyty zużycia energii, ten drugi wypada w środku lata z powodu właśnie instalacji klimatyzacyjnych, więc jeżeli nie będziemy myśleć nad efektywnością energetyczną tych instalacji, które tę energię zużywają, no to oczywiście to zapotrzebowanie będzie wykładniczo rosło i będzie potrzeba coraz więcej, i się skończy importem energii zza granicy.
 • strzałki Przewiń w dół, aby zobaczyć kolejnego kandydata strzałki
  • Inne z działu klimat
   To jest także promowanie elektromobilności przede wszystkim w transporcie publicznym. Bo to się potencjalnie da najszybciej zrealizować. No ale także rzecz jasna w transporcie prywatnym. (…) Powiem tak, przede wszystkim transport publiczny, do tego oczywiście kto może, kogo stać na to, to zachęcam także do zakupu czy korzystania z samochodu elektrycznego.
  • Odpady
   Dalszego rozwoju wymaga system gospodarowania odpadami, który, ze względu na regulacje zewnętrzne, odbija się negatywnie w rachunkach Polaków - w tym zakresie potrzeba mądrej polityki uwzględniającej również odpowiedzialność producentów za wytworzone produkty.
  • Strategia klimatyczna
   Chcemy transformacji, bo chcemy czystego powietrza, chcemy chronić klimat, chcemy zachować wszystkie dobra, także dobra środowiska dla przyszłych pokoleń i dla tych najmłodszych i dla tych, którzy jeszcze przyjdą. Ale musimy to zrobić tak, żeby Polska rodzina mogła godnie żyć, żeby człowiek miał godną pracę, żeby polskie państwo rosło w siłę, a nie żeby słabło. To są bardzo ważne zadania na najbliższe lata, które muszą być realizowane, a o których pięć lat temu jeszcze mało myśleliśmy.
  • Strategia klimatyczna
   Bardzo chcemy chronić klimat, jesteśmy dzisiaj – co bardzo mocno chcę podkreślić – w awangardzie ochrony klimatu, bo to my zmniejszyliśmy emisję w stosunku do roku bazowego, zgodnie z postanowieniami konwencji z Kioto o ponad 30%, my zmniejszyliśmy emisję dwutlenku węgla o ponad 30% w stosunku do roku 1988, to był rok bazowy. Jesteśmy więc jednym z absolutnie przodujących krajów na świecie, jeżeli chodzi o ograniczenie emisji, natomiast dalsze cele są dla nas bardzo trudne, bo wymagają de facto całkowitego przestawienia naszej energetyki, co oczywiście jest możliwe, ale wyłącznie jako proces długotrwały, ponieważ musi być to bezpieczne dla Polski.
  • Strategia klimatyczna
   Jesteśmy tymi, którzy zaproponowali zasadę Just Transition w czasie zeszłorocznego grudniowego szczytu COP24 w Katowicach, czyli zasadę sprawiedliwej transformacji, to znaczy takiej transformacji sektora energetycznego przede wszystkim, jak również w ogóle przemysłu, aby odbyła się ona jak najmniej szkodliwie dla społeczeństwa. Pamiętajmy, że to są miejsca pracy, to są rodziny, które chcą normalnie funkcjonować, pamiętajmy, że to są regiony przemysłowe w każdym kraju, także i w naszym. My mamy w związku z tym także, jak wspomniałem, swoje historyczne uwarunkowania i nie jesteśmy dzisiaj bogatym krajem Europy. Jesteśmy na dorobku, już dzisiaj średnio zamożni, ale jednak cały czas na dorobku. Nadrabiamy zaległości i chcemy, żeby dano nam szansę.
  • Strategia klimatyczna
   - Polska przecież zablokowała zapisy dotyczące neutralności klimatycznej, jaką kraje UE miałyby osiągnąć do 2050 roku? - Dlatego, że chcemy, aby wszystko zostało dokładnie sprawdzone, zbadane, żeby było wiadomo, jakie będą koszty i w związku z tym, jakie rekompensaty trzeba przygotować dla tych, którzy potencjalnie mogą zostać poszkodowani na skutek tej polityki. I to powinno zostać szczegółowo przeanalizowane i nie będziemy podejmowali żadnych decyzji w ciemno, zwłaszcza takich, które mogą zaszkodzić ludziom. Po prostu nie.
  • Walka ze smogiem
   W dzisiejszych czasach równie ważne jak leczenie jest zapobieganie. Stąd program walki ze smogiem, który wspiera termomodernizacje budynków jednorodzinnych, jak i na wymianę źródeł ciepła (na bardziej ekologiczne). Do 2029 r. przeznaczymy 103 mld zł dofinansowania, które zapewni Polakom ciepły dom i niższe rachunki.
  • Węgiel i inne źródła energii
   To jest przede wszystkim wielki plan modernizacji polskiej energetyki. Już ostatnio uczestniczyłem w podpisaniu olbrzymich umów na przebudowę elektrowni Dolna Odra, gdzie znikną bloki węglowe a w ich miejsce pojawią się bloki gazowe, dużo przyjemniejsze dla środowiska.
  • Węgiel i inne źródła energii
   Myśmy przez długi czas byli za żelazną kurtyną. Mamy gospodarkę energetyczną opartą na węglu, mamy ten węgiel w Polsce i tego nie da się zmienić od tak. To jest powolny proces, który pewnie będzie trzeba realizować, ale zdroworozsądkowo – tak, żeby ludzie nie tracili pracy, tak, żeby poziom życia ludzi się nie obniżał. To jest powolny proces, który będzie realizowany konsekwentnie, ale spokojnie, a przede wszystkim tak, żeby zapewnić bezpieczeństwo.
  • Węgiel i inne źródła energii
   Jest w tej chwili nowa strategia energetyczna, będziemy zmieniali nasz tak zwany mix energetyczny, będzie więcej energii ze źródeł odnawialnych i to będzie wszystko przebudowywane. Natomiast nie przypominam sobie, żeby tam była przewidziana całkowita rezygnacja z węgla. Nie, tylko będzie znacznie więcej energii ze źródeł niewęglowych. (...) Przyspieszyć [procesy ochrony srodowiska - przyp. MPW], to znaczy, że ktoś musi ponieść tego koszty, a my nie chcemy, żeby ponosili je obywatele w Polsce. Polsce, która jest cały czas na dorobku, gdzie do zachodu Europy trochę nam brakuje. Bardzo się staramy, chcemy dogonić zachód, idzie nam bardzo dobrze, mamy świetny wzrost gospodarczy, rosną wynagrodzenia, ale to jeszcze nie jest taki poziom życia, jaki jest na zachodzie, a my dążymy do tego, żeby był taki, jak na zachodzie. Wtedy będziemy mogli się rzeczywiście zastanawiać poważniej nad tym czy przyspieszyć. Na razie robimy tyle, ile jesteśmy w stanie.
  • Węgiel i inne źródła energii
   Powoli przestawiamy się z jednej strony na gaz, z drugiej strony tworzymy strategię, w której ten miks energetyczny będzie znacznie bardziej ukierunkowany na tak zwaną zieloną energię, czyli energię ze źródeł odnawialnych. Chcemy budować farmy wiatrowe na Morzu Bałtyckim – tak, żeby one nie przeszkadzały ludziom. Chcemy, żeby było więcej energii pozyskiwanej jako tak zwana energia solarna. Chcemy szukać takich możliwości pozyskiwania czystej energii, ale to nie jest proces, który można zrealizować w rok, dwa czy trzy. To jest proces długotrwały, bardzo kosztowny.
  • Zalesianie
   Polska powinna być zielonymi płucami Europy. Dbajmy o nasze lasy. Nadal chcę wspierać program zalesiania.
 • strzałki Przewiń w dół, aby zobaczyć kolejnego kandydata strzałki
  • Inne z działu klimat
   Bezpieczeństwo narodowe, to dzisiaj nie tylko opowieść o rakietach ISKANDER, albo o nominacjach generalskich, ale nasze wspólne bezpieczeństwo to środowisko naturalne.Dzisiaj patriotyzm ma kolor zielony, dzisiaj nie można pomyśleć polskiego patriotyzmu bez tego wymiaru, bo od niego będzie zależało nasze życie.
  • Inne z działu klimat
   Proponuję by na każdym opakowaniu było oznaczenie do jakich śmieci ma to opakowanie trafic. Chodzi o to by segregacja śmieci nie wymagała wielkich elaboratów i instrukcji.
  • Jakoś powietrza
   Trzeba operować tak akcyzą na poziomie rządu, żeby wprowadzić w Polsce odpowiedzialność wspólną za jakość powietrza. To jest zadanie rządu. Natomiast każda ustawa, która trafia na moje biurko, musi przejść system konsultacji społecznych i oceny skutków regulacji.
  • Kryzys wodny
   Gdzie nie dotkniemy, gdzie się nie ruszymy, tam widzimy wodę. I tam widzimy problem związany z wodą. I rolnictwo, i transport, i edukacja – wszędzie, no bo od wody zależymy. Ile jesteśmy w stanie bez tej wody przeżyć? Prezydent, który tego nie widzi, to nie będzie prezydent – to będzie ktoś spętany jakimiś lobby, ale na pewno nie będzie prezydentem polskiej wspólnoty w XXI wieku.
  • Kryzys wodny
   W Polsce należy bez zwłoki ogłosić Kryzys Wodny i ustalić narodowy priorytet na rzecz odbudowy zasobów wodnych. W tej sprawie zwołałbym pierwsze posiedzenie Rady Gabinetowej. Należy pilnie wdrożyć program odbudowy zasobów wodnych oraz gromadzenia i oszczędności wody. Powinniśmy odejść od obecnie prowadzonej gospodarki wodnej, opierającej się na archaicznym schemacie budowy wielkich zapór i wałów przeciwpowodziowych oraz na kanalizowaniu rzek.
  • Kryzys wodny
   Pierwsze inicjatywy ustawodawcze, jezeli zostane prezydentem, będą dotyczyć kryzysu wodnego.
  • Oczyszczanie powietrza: transport
   Powinniśmy też w dalszym etapie postępowania zastanowić się nad tym, jak przesunąć pieniądze z tego programu żeglugi śródlądowej na narodowy program kolejowy i na jego rezerwowe projekty, bo taki transport dzisiaj jest przyszłością – transport kolejowy, terminale intermodalne – to jest coś, co sprzyja dziś środowisku.
  • Oczyszczanie powietrza: transport
   Jeśli na moje biurko trafiłaby ustawa, która uchwalałaby możliwość wjazdu do centrum miast tylko i wyłącznie elektrykom [samochodom z silnikiem elektrycznym - przyp. MPW], to w tym momencie uznałbym ją za zdecydowanie za daleko idącą i nie licującą z tą sytuacją , którą my dzisiaj mamy w polskim społeczeństwie. [...]
  • Oczyszczanie powietrza: transport
   To jest kwestia nie tylko wjazdu ale też i importu [...], a więc tak należy opanować akcyzą, żeby te najbrudniejsze samochody, mające najniższe normy spalin (właśnie choćby od EURO 3 w dół), koszt ich importu kosztowałby najzwyczajniej w świecie więcej, bo tak właśnie robią te kraje, które chcą pracować nad jakością powietrza po transporcie i my też powinniśmy iść w tę stronę. [...] Jasne, że samochody, które kosztują nas w kosztach alternatywnych, a później w kosztach NFZ-u, w kosztach życia, więcej, powinny kosztować więcej na wjeździe, dlatego, że są narzędziami, które sprawią, że wszyscy z kasy państwowej będziemy płacili więcej. To jest logiczne.
  • Oczyszczanie powietrza: transport
   Jeżeli wprowadziłyby samorządy, bo to samorządy powinny wprowadzać, zakaz wjazdu do centrum miast od normy EURO 3 w dół [„EURO” – europejski standard emisji spalin - przyp. MPW], to ja bym był za takim rozwiązaniem, bo na chwilę obecną jest to absolutnie uzasadnione i racjonalne.
  • Strategia klimatyczna
   Trzeba przywrócić wojewódzkie fundusze ochrony środowiska samorządom. To jest rzecz, która powinna się wydarzyć jak najszybciejdlatego, że to na poziomie samorządów najlepiej urzędnicy i samorządowcy wiedzą, jak wygląda sytuacja środowiska.
  • Strategia klimatyczna
   Jako prezydent będę używał instytucji zielonego weta. Zrobię wszystko, żeby zająć się jak najpilniej i wiercić rządowi, mówiąc kolokwialnie, dziurę w brzuchu przy użyciu wszystkich narzędzi, kryzysem wodnym, że jakość powietrza, ale też i ilość emisji gazów cieplarnianych (to są dwie różne rzeczy), będzie jednym z najwyższych priorytetów.
  • Strategia klimatyczna
   Wprowadziłbym instytucję zielonego weta, co znaczy, że każda ustawa trafiająca na moje biurko, odsuwająca naszą neutralność klimatyczną w 2050 r., albo przyczyniająca się do tego, że mamy mniej wody, a mamy jej dramatycznie mało, będzie napotykała na weto na moim biurku.
  • Strategia klimatyczna
   Prezydent nie jest rządem, natomiast prezydent może mieć w swoim ręku mnóstwo narzędzi do nadawania tonu i kontrolowania polityki wobec środowiska. Dlatego jako prezydent natychmiast zwołałbym radę gabinetową w sprawie kryzysu wodnego, który w Polsce jest ewidentny i za chwilę do zniszczeń, które wywołała epidemia koronawirusa, dołoży ceny żywności i wiele innych dramatów.
  • Strategia klimatyczna
   Nic nie zyskaliśmy na tym, że polski rząd nie zapisał się do zielonego ładu i tak się będziemy musieli prędzej czy później zapisać, bo teraz pieniądze z Unii będą nie z funduszy spóności, tylko z pieniędzy na klimat i środowisko a my bez pieniędzy unijnych nie przeprowadzimy tej transformacji energetycznej solidarnie.
  • Strategia klimatyczna
   W czerwcu [2020 - przyp. MPW] ważny szczyt UE (...) mam nadzieje, że polski rząd opowie się na nim za wejściem do Europejskiego Zielonego Ładu.
  • Strategia klimatyczna
   Ochrona klimatu Będzie moim absolutnym priorytetem. Bo gdy brakuje wody (a w Polsce jest jej tyle, co w Egipcie, a w 2019 w wielu powiatach padało tyle, ile w Maroku), „lewak” i „prawak”, katolik i ateista, cierpią dokładnie tak samo. Bo solidarność międzypokoleniowa to nasz obowiązek.
  • Strategia klimatyczna
   12 grudnia na unijnym szczycie Polska jako jedyny kraj UE nie przystąpiła do porozumienia wyznaczającego Unii ambitny cel: neutralność klimatyczną (czyli: nie pogarszanie i tak bardzo trudnej sytuacji) w 2050. Nasz premier zrobił to mimo tego, że - wg. badania Kantara - 81 proc. Polaków popiera ""Green Deal"", a 69 proc. Polaków nie chciało tego weta. Czyli: okręt, którym wszyscy płyniemy tonie, a polski rząd stwierdza: "A u nas wcale tak bardzo nie tonie. A poza tym - komuniści nam zbudowali taką gospodarkę."
  • Strategia klimatyczna
   [ekologia - przyp. MPW] to dziś kwestia kluczowa, nie tyle dla komfortu co dla biologicznego przetrwania.
  • Strategia klimatyczna
   Globalny kryzys klimatyczny jest naukowo stwierdzonym faktem. (…) Zaczynamy dostrzegać rosnącą skalę pogodowych anomalii, borykając się ze skutkami fal upałów, susz, dewastujących nasze rolnictwo, pożarów znacznej skali czy nawalnych deszczy. (…) Jako prezydent, gorąco poprę wszystkie inicjatywy rządu wspierające obywatelską troskę o środowisko i klimat. (…) Będę chciał, by Kancelaria Prezydenta była urzędem wpisanym do rejestru Systemu Zarządzaniu i Audytu (EMAS), wyznaczającego nowy standard w ekologicznej odpowiedzialności instytucji. (…) Konieczne jest wdrożenie nowoczesnego, kompleksowego programu gospodarowania wodą poprzez jej magazynowanie i oszczędzanie, zwiększenie retencji, renaturyzację rzek (…) Jako prezydent, powołałbym Narodową Radę Klimatyczną, by jak najszybciej udało się opracować realistyczną „mapę drogową” naszego dochodzenia do klimatycznej neutralności.
  • Węgiel i inne źródła energii
   Energia jądrowa jest technologią przestarzałą, jeśli mozna tak powiedzieć, jest wodochłonna, jest kosztowna (...) natomiast jeżeli zdarzyłoby się tak, że polski rząd uchwaliłby ustawę która w sensowny sposób wprowadziłaby w Polsce siłownię jądrową, to ja bym takiej ustawy nie zawetował, jako mniejszego zła (...) być może uda nam się uniknąć atomu, ale jeżeli nie uda nam się uniknąć to atom jest lepszy niż węgiel i gaz ziemny.
  • Węgiel i inne źródła energii
   2050 rok stawiam sobie jako datę kiedy Polska się zdekarbonizuje, w której z miksu energetycznego zniknie węgiel, ale też zniknie gaz ziemny, to bardzo ambitne wyzwanie. Mam świadomość ze nauka oczekuje od nas zebyśmy to zrobili szybciej w 2030 r. w 2040 r., obawiam się jednak że w obecnym stanie może to nie być realne, ale chce zadeklarować, że będę wspierał każdego kto będzie starał się tę datę skrócić żebyśmy weszli na drogę zrównoważonego środowiskowego rozwoju.
  • Węgiel i inne źródła energii
   W moim programie podaję kierunek, w którym należałoby iść. Czyli ustalamy 2050r. jako referencyjny, jeśli chodzi o dekarbonizację w Polsce. (...) Żeby wygaszać kopalnie trzeba najpierw ograniczyć import węgla. Trzeba też wesprzeć transfery miejsc pracy ze starego do nowego sektora. Trzeba stawiać na rozproszoną produkcję energii - na poziomie gmin i powiatów. Proszę pamiętać, że będziemy mieli do dyspozycji 1 mld euro z unijnego Funduszu Sprawiedliwej Transformacji, a jeśli dołączymy do Zielnoego Ładu, ta kwota się podwoi.
  • Węgiel i inne źródła energii
   Jest dla nas w większości jasne, ze w Polsce musi sie dokonac solidarna transformacja energetyczna, dlatego, że żyjemy w takich czasach w jakich żyjemy. To nasze pokolenie musi sobie z tym problemem poradzić. Musimy nakreslic umowy społeczną o tym jak ochronić tych którzy na odejściu od wegla straca - górników, pracowników przemysłu ciężkiego i prezydent tej umowy musi pilnowac. Musimy się zastanowić jak zmniejszyć import węgla, skoro polskie spółki węglowe ciągle mają hałdy węgla bo jeszcze ciągle mamy gospodarkę opartą na węglu i musimy go wykorzystać. Musimy się zastanowić jak włączyć góników w OZE i klastry energetyczne w budowe nowych rozproszonych ośrodków wytwarzania energii. Jestem przekonany, że dla tej wizji 30sto, 40sto letniej, znajdę na Śląsku wielu sprzymierzęńców. Zamiast dat, potrzebna jest droga.
  • Węgiel i inne źródła energii: strategia
   Żeby uniknąć trybu myślenia życzeniowego, powinniśmy pamiętać o nieodbieraniu kompetencji samorządom. Samorządowiec mówiący o tym, że chce prowadzić centralną datę zakazu palenia węglem, brzmi dziwnie [słowa skierowane do Roberta Biedronia - przyp. MPW]. Trzeba to zostawić samorządowcom, samorządy najlepiej wiedzą, w którym momencie będą do tego gotowe i ich do tego zachęcać.
 • strzałki Przewiń w dół, aby zobaczyć kolejnego kandydata strzałki
  • Inne z działu klimat
   Wyeliminujmy import śmieci [...], wprowadźmy butelki zwrotne i szklane, i butelkomaty.
  • Kryzys wodny
   Mam nadzieję, że świadomość kryzysu dostępności w wodę, kryzysu związanego z zielenią na naszej planecie, kryzysu z pustynnieniem i stepowieniem Polski, będzie większa.
  • Kryzys wodny
   Będę przekonywał rząd do wprowadzenia długofalowego programu budowy zbiorników retencyjnych. Uprości on procedury, których spełnienie jest niezbędne do budowy zbiorników do 5000 metrów kwadratowych i będzie zawierał instrumenty wspierające stosowanie odpowiednich metod agrotechnicznych dla upraw zwiększających ilość wody w glebie.
  • Oczyszczanie powietrza: strategia
   Trzeba wprowadzić narodowy program antysmogowy. Po pierwsze wrócić do programu ,,Kawka”, który dobrze funkcjonował w realizowanej przez fundusze ochrony środowiska wymianie kopciuchów. Dofinansowanie to musi być powszechne. Po drugie termomodernizacja, program ,,Ryś”, który też był realizowany.
  • Oczyszczanie powietrza: strategia
   Powszechność rozwiązań musi dotyczyć niskiej emisji – to ona w większości jest odpowiedzialna za zanieczyszczenie środowiska. Dzisiaj nie tylko dotyczy to miast typu Kraków, Bytom czy dużych ośrodków miejskich, ale dotyczy również uzdrowisk – w części w ogóle nie ma badanego stężenia pyłu PM 2,5, PM 10 i nie mamy świadomości z czym się borykamy. Wieże antysmogowe, dofinansowanie oczyszczaczy dla placówek oświatowo wychowawczych – to jest realizowane.
  • Oczyszczanie powietrza: transport
   Jeśli chodzi o transport – dofinansujmy transport ekologiczny, transport miejski. Są środki europejskie i ja bym tutaj poszedł bardzo daleko, w 90% zwrotu z funduszy europejskich, funduszy europejskich dla miejscowości, tu szczególnie miast, które wprowadzają rozwój czystego, zielonego transportu. I wtedy można wprowadzać zakazy. [wprowadzenia zakazu wjeżdżania do cetrum miasta samochodów nieelektrycznych - przyp. MPW] [...] W tym momencie nie przyjmowałbym regulacji ogólnopolskich. [...] Są różne specyfiki miejsc, w których takie rozwiązania wprowadzamy i dzisiaj jedna ustawa nie jest możliwa do przeprowadzenia.
  • Strategia klimatyczna
   Zanieczyszczenie środowiska zabija w Polsce 50 tys. osób. I to nie może być oddalone na plan dalszy przez kryzys gospodarczy związany z koronawirusem. Musimy zadbać o naszą planetę. Ja chcę, żebyśmy wspólnie swoim wnukom przekazali ziemię lepszą niż ją zastaliśmy.
  • Strategia klimatyczna
   Polska musi wreszcie przejść na zieloną stronę mocy. To jest możliwe. Przykładem są Poddębice, gdzie 70% energii pochodzi z OZE. Nie opowiadajmy dziś bajek o odejściu od węgla w 2030 r., ale wyznaczajmy ambitne cele na jutro. 50/50 z odnawialnych źródeł energii do tego czasu jest w naszym zasięgu. Do tego powinniśmy dążyć.
  • Węgiel i inne źródła energii
   "Program budowy morskich elektrowni wiatrowych może zapewnić do 20% (14 GW) potrzeb energetycznych polskiej gospodarki. Pomoże to w transformacji systemu energetycznego kraju w kierunku gospodarki niskoemisyjnej oraz zapewnieniu bezpieczeństwa energetycznego. Zrobię wszystko co w mojej mocy aby z pozycji Prezydenta RP przekonywać do wprowadzenia go przez rząd. Budowa nowoczesnych farm wiatrowych na Bałtyku, tylko o mocy 6 GW do 2025 roku, to według wstępnych szacunków: 60 mld zł do PKB Polski, 15 mld zł do budżetu z CIT i VAT, oraz do 70 tys. nowych miejsc pracy w różnych regionach kraju. 2020-02-29"
  • Węgiel i inne źródła energii
   Będę również przekonywał rządzących do wprowadzenia rozwiązań ułatwiających powstawanie biogazowni, w tym tych opartych na beztlenowej fermentacji, dzięki czemu spełniać będą one najwyższe standardy ochrony środowiska i nie będą powodowały uciążliwości zapachowej. Takie instalacje, prócz elektryczności i nawozów będą dostarczały ciepło do sieci ciepłowniczej, a także utylizowały odpady organiczne.
  • Węgiel i inne źródła energii
   "Jako Prezydent RP będę także aktywnie wspierać rozwój energetyki rozproszonej, prosumenckiej skupionej na panelach fotowoltaicznych. Własna produkcja prądu musi się opłacać, a nadwyżki oddawane będą do sieci. Przekonam rząd o konieczności likwidacji barier administracyjnych w tym obszarze. Przykład musi iść z instytucji państwowych, dlatego uważam, iż panele fotowoltaiczne powinny się znaleźć na jak największej liczbie budynków użyteczności publicznej, takich jak urzędy, szkoły czy pływalnie. 2020-02-29"
  • Węgiel i inne źródła energii
   Wprowadzimy embargo na rosyjski węgiel. Nie może tak być, że polskie jabłka, polska żywność nie jedzie na wschód, a ruski węgiel jedzie do Polski.
  • Węgiel i inne źródła energii
   Nasz plan to 50 proc. energii z OZE do 2030, redukcja paliw kopalnych o 50 proc. do 2035, a do 2050 odejście od węgla.
 • strzałki Przewiń w dół, aby zobaczyć kolejnego kandydata strzałki
  • Strategia klimatyczna
   Strategia przedstawiona przez obecną szefową KE polega na dekarbonizacji. Byłem obserwatorem unijnej sesji o nazwie „No carbon”, czyli żadnego węgla. Jednak przecież węgiel jest jednym z najtańszych surowców energetycznych a Polska ma go dużo. Jeśli zgodzimy się na realizację tych celów Unii [docelowej rezygnacji z węgla, jako źródła energii - przyp. MPW], to staniemy się niekonkurencyjni. Oczywiście troszczmy się o środowisko naturalne, ale w sposób zdroworozsądkowy, żeby nie doprowadzić do upadku naszej gospodarki. Są przecież nowoczesne, nisko-emisyjne elektrownie węglowe i w tę stronę należy iść. Strategia nakreślona przez UE jest szkodliwa dla Polski.
  • Węgiel i inne źródła energii
   (...) napisałem w swoim programie, że jestem za rozsądkiem klimatycznym. (...) chcę powiedzieć, że absolutnie nie jestem za likwidacją polskiego górnictwa i odejściem od węgla.
 • strzałki Przewiń w dół, aby zobaczyć kolejnego kandydata strzałki
  • Ocieplenie klimatu
   Jeśli ktoś nie chce walczyć z ociepleniem klimatycznym, jeśli ktoś nie chce walczyć o czyste powietrze, nie jest nowoczesnym politykiem i nie rozumie kompletnie wyzwań współczesności. Ja rozumiem wyzwania współczesności. Notabene w komitecie regionów, gdzie reprezentuję polskie samorządy, jestem sprawozdawcą właśnie dokumentu, który ma mówić o zielonej przyszłości Europy. I są oczywiście takie momenty, gdy prezydent musi podejmować bardzo trudne decyzje, bo ja musiałem podjąć decyzję o ograniczonej wycince drzew, żeby zbudować wały przeciwpowodziowe i zagwarantować bezpieczeństwo, ale takie decyzje mnie fizycznie bolą, jeśli trzeba je podejmować.
  • Ocieplenie klimatu
   Jeżeli rzeczywiście mamy walczyć z ociepleniem klimatycznym, to musimy się skupić na wszystkich tych działaniach, które pozwolą nam zachować Polskę zieloną. Bo Polska jest zielona i przecież tę zieleń kochamy.
  • Ocieplenie klimatu
   Jeśli ktoś nie chce walczyć z ociepleniem klimatycznym, jeśli ktoś nie chce walczyć o czyste powietrze, nie jest nowoczesnym politykiem i nie rozumie kompletnie wyzwań współczesności. Ja rozumiem wyzwania współczesności. Notabene w komitecie regionów, gdzie reprezentuję polskie samorządy, jestem sprawozdawcą właśnie dokumentu, który ma mówić o zielonej przyszłości Europy. I są oczywiście takie momenty, gdy prezydent musi podejmować bardzo trudne decyzje, bo ja musiałem podjąć decyzję o ograniczonej wycince drzew, żeby zbudować wały przeciwpowodziowe i zagwarantować bezpieczeństwo, ale takie decyzje mnie fizycznie bolą, jeśli trzeba je podejmować.
  • Ocieplenie klimatu
   Jeżeli rzeczywiście mamy walczyć z ociepleniem klimatycznym, to musimy się skupić na wszystkich tych działaniach, które pozwolą nam zachować Polskę zieloną. Bo Polska jest zielona i przecież tę zieleń kochamy.
  • Transformacja energetyczna
   Jak byłem ministrem spraw europejskich w rządzie Ewy Kopacz pomagałem negocjować największe porozumienie dotyczące walki z ociepleniem klimatycznym, gdzie wynegocjowaliśmy obrzymie pieniądze po to, żeby móc dokonywać transformacji. Bo wszyscy wiedzą, że chcemy walczyć z ociepleniem klimatycznym, i to jest dzisiaj sprawa niesłychanie istotna. Wszyscy wiemy, że chcemy mieć czyste powietrze. (...) Musimy zapewnić odpowiednią ochronę tej transformacji, temu przekształceniu się. (...) A rząd PiS-u [sprowadza - przyp. MPW] tony węgla z Rosji, ostatnio z Kolumbii. Czyli jak zwykle totalna hipokryzja.
  • Transformacja energetyczna
   Jak byłem ministrem spraw europejskich w rządzie Ewy Kopacz pomagałem negocjować największe porozumienie dotyczące walki z ociepleniem klimatycznym, gdzie wynegocjowaliśmy obrzymie pieniądze po to, żeby móc dokonywać transformacji. Bo wszyscy wiedzą, że chcemy walczyć z ociepleniem klimatycznym, i to jest dzisiaj sprawa niesłychanie istotna. Wszyscy wiemy, że chcemy mieć czyste powietrze. (...) Musimy zapewnić odpowiednią ochronę tej transformacji, temu przekształceniu się. (...) A rząd PiS-u [sprowadza - przyp. MPW] tony węgla z Rosji, ostatnio z Kolumbii. Czyli jak zwykle totalna hipokryzja.